Hlavní stránka Přidej se FAQ Mužstvo Hledat Nastavení Skupiny Zprávy SZ Přihlásit se

Elektrotechnika

Jdi na stránku První  Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Další  Poslední [vše]
Odpovědět
Obsah fóra VySemNesmíte » Elektronika
p!p@ (+13)
🦆🦆🦆🦆🦆
VIP Chlapík
Chlapík


Věk: asi 26 let
Příspěvky: 9082
Bydliště: rozhodnutím strany bezdomovec
861 602,- VK
Zasláno: út 2. únor 2016 11:29
tak napájecí kabely na harddisk mají 5 V i 12 V... takže to musí jet na jedno z těch napětí (pokud to tam nemá elektroniku, co by to měnila, ale to je nepravděpodobné) Myslím, že bude záležet i na konkrétním modelu... na tom motoru se asi nic nepíše, co? Very Happy občas stačí napsat ten typ do googlu, a najdete i datasheet... teda pokud to není 50 let staré made in SSSR... Very Happy
:ו֥ɾnכַnɹodop ʎʞכַıuɥɔɐʞ♪♫
Dejte si dvě deci vodky na mě! Obrázek

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: út 2. únor 2016 11:34
Mně šlo hlavně o to vyzkoušet tu ovládací destičku z eBaye, jestli funguje.
Ten motorek je zalitej nebo zalepenej v šasi toho HDD, tak jsem to nechtěl páčit, abych neurval drátky a pak nevyzkoušel nic. Mr. Green Zkoušel jsem aspoň hledat typ HDD, ale to jsem nic o motorku nenašel.

Ještě mě napadlo, jestli to není třeba tím, že jsem neměl spojený GND z RPi s "mínusem" na zdroji. Jenže na to už mi nezbyl drát. Laughing A taky by bylo divný, že s tím menším zdrojem to fungovalo i bez toho. Think
Nevim, budu muset prostudovat, jak fungujou tranzistory. Přece ovládací i "silový" napětí musí někde mít společnej potenciál, aby to sepnulo Think

//aha, tak fór bude v tom, že ty 4 kontakty nejsou 2+2 na cívky, ale že motory v HDD prý jsou třífázový, takže svorky jsou něco jako 1/2/3/N d'oh!
Tak to nerozjedu... Budu muset rozebrat něco jinýho... Laughing
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

p!p@ (+13)
🦆🦆🦆🦆🦆
VIP Chlapík
Chlapík


Věk: asi 26 let
Příspěvky: 9082
Bydliště: rozhodnutím strany bezdomovec
861 602,- VK
Zasláno: út 9. únor 2016 00:02
třífázový? a nebyl to krokovej motor? Very Happy
:ו֥ɾnכַnɹodop ʎʞכַıuɥɔɐʞ♪♫
Dejte si dvě deci vodky na mě! Obrázek

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: út 9. únor 2016 00:23
Né, fakt to tak asi bude. Taky bych něco takovýho nečekal, nevím, jestli jsou takové motory u všech HDD nebo jen některých, každopádně to existuje a vzhledem k tomu, že jsou ty kontakty motoru jsou na PCB označené MOTA, MOTB, MOTC a CT, mi přijde, že právě tenhle konkrétní by mohl být 3fázový...
http://forum.arduino.cc/index.php?topic=16131.msg117727#msg117727

Bohužel, můstek mám jen 2kanálový, takže z toho 3 fáze nedostanu, i kdyby se mi nějakým způsobem podařilo sesmolit PWM průběh simulující sinusovku. Smile
Zasláno: po 11. duben 2016 16:39
Hele, v čem by mohl být problém?
Máme několik jističů pro různý části domu. A když vypadne hlavní jistič a nahodím ho nebo prostě "vypnou proud" a pak zase zapnou, tak jeden z okruhů v domě okamžitě vyletí. Pak k němu přijdu fyzicky já a na první (nebo maximálně na druhej) pokus ho nahodim a pak normálně drží.
Na tom okruhu není nic výkonýho. Pár počítačů, jedna televize atp, možná nějaký světla. Prostě samý věci, co jsou po připojení ve standby a nic nežerou, nebo světla, který jsou přes den úplně vypnutý.
//zkusil jsem ten okruh hodit na jinej jistič a chová se to stejně. Na první pokus padne, na druhej drží. Klešťákem jsem naměřil 4 A a jistič je 16A... (vedle toho je k jiný místnosti 10A jistič, kterým teče 7 A a nelítá)
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

Fph (+6)
VIP Řízek
Řízek


Věk: 28 let
Příspěvky: 1318

120 996,- VK
Zasláno: út 19. duben 2016 19:32
napada ma jedna vec, nemoze to byt tym ze je tam velky nabehovy prud koli vela zdrojom (pocitace, obrazovky, telka a podobne..)?
kód:
When a transformer is first energized, a transient current up to 10 to 15 times larger than the rated transformer current can flow for several cycles.

https://en.wikipedia.org/wiki/Inrush_current

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: út 19. duben 2016 20:21
No možná... Když jsem se nad tím zamyslel, tak ale hlavně nechápu ty 4 ampéry. Měřil jsem to ve chvíli, kdy z těch zásuvek jely možná 2 switche, modem a pak ty 3 počítače ve standby, vypnutá tiskárna... To přece nemůže žrát 4 A. Vždyť to je skoro kilowatt.
Jen teď je otázka, jestli mi měří správně klešťák. Budu to muset někdy asi fakt zkontrolovat tak, že všechno poctivě odpovím a zkusím, jak se to bude chovat. Přece pár spínaných zdrojů nemůže vyhodit jistič. To by u nás v práci snad ani nenahodili patro, když je v něm těch počítačů mnohem víc...
» Mobilní verze Příspěvek byl poslán z mobilního VSN
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

Fph (+6)
VIP Řízek
Řízek


Věk: 28 let
Příspěvky: 1318

120 996,- VK
Zasláno: út 19. duben 2016 23:15
Tazko povedat co sposobilo tu hodnotu 4A..
Inak moze to byt koli zdrojom, ono su istice s roznou charakteristikou, dokonca aj "urcene" na indukcne zataze (cievka - motor, transformator), napriklad u vas v praci mozete mat podobnu situaciu a mate ju riesenu pouzitim ineho typu istica, tu su nejake normy (strana 41 dole az strana 42)
keby si na nieco prisiel, naprikald ci mate v praci "specialny" typ istica prave koli tomu, tak daj vediet, ja to totiz zatial poznam len z teorie Very Happy

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: čt 15. září 2016 14:16
U zásuvek si vždycky dávejte bacha na proud!

Obrázek
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

p!p@ (+13)
🦆🦆🦆🦆🦆
VIP Chlapík
Chlapík


Věk: asi 26 let
Příspěvky: 9082
Bydliště: rozhodnutím strany bezdomovec
861 602,- VK
Zasláno: čt 15. září 2016 17:47
Jsou to fakt zásuvky? Není to americká přípojka na hadici? Pokud k tomu chceš připojit naši hadici, tak by sis měl pořídit nějakou takovouto redukci:
Obrázek
:ו֥ɾnכַnɹodop ʎʞכַıuɥɔɐʞ♪♫
Dejte si dvě deci vodky na mě! Obrázek

Odpovědět
Obsah fóra VySemNesmíte » Elektronika
Strana 7 z 12




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127

www.elektrocigler.cz | Tisk v Brně | Barel Rock | Bejci.cz | Dětská lékárna