Hlavní stránka Přidej se FAQ Mužstvo Hledat Nastavení Skupiny Zprávy SZ Přihlásit se

Jak předělat el. rozvody v panelákovém bytě podle norem

Jdi na stránku První  Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další  Poslední [vše]
Odpovědět
Obsah fóra VySemNesmíte » Diskuse k článkům
Beat (+31)
Eiffelovka
VIP Pravá ruka
Pravá ruka


Příspěvky: 7410
Bydliště: Již Praha
36 408,- VK
Zasláno: pá 14. červen 2013 10:03
No nevím, ale nosné panely snesou dost a pokud se nezničí armatura tak drážka nevadí. Dokopnce jsem měl i povolení na vytvoření dveří v nosném panelu po přestavbě bytu, takže drážka je jen drážka.
Jen žádnou paniku!!!!
Humor nesmíme ztratit ani na šibenici

Jezdím se svým Beatmobilem za: Již je ve šrotu Sad((

EINEX (+14)
Superstar z TV Nova
VIP Řízek
Řízek


Věk: 33 let
Příspěvky: 1645
Bydliště: Havířov - nejstarší město ČR
53 388,- VK
Zasláno: po 17. červen 2013 18:14
A v jaké soustavě Ti povolili dveře do nosného? A které z kolika podlaží to bylo?
Mr. GreenMr. GreenObrázek Obrázek Mr. Green

CrasherKill (0)
Anonymní




0,- VK

Krabice pod omítku

Zasláno: ne 25. srpen 2013 23:08
Zdravím vás, potřeboval bych radu. Budu dělat v jedné místnosti nové omítky, a rozhodl jsem se že zasekám zásuvky a rozvodové krabičky do zdi. Oškrabání staré omítky a zasekání kabelů a krabiček bych chtěl udělat sám, na natažení omítky si někoho pozvu. Jde mi o to zda ty krabičky pod omítku například tyto: h***/ mám zasádrovat do úrovně panelu, s tím že se kraje překryjí omítkou, takže krabička bude jakoby trochu "utopená", nebo zda ji mám nechat trošku povytaženou, tak aby se natáhla umítka kolem ní a ona byla zároveň s omítkou. Doufám že sem to napsal srozumitelně. Díky za rady

Pokud u nás chcete inzerovat, ozvěte se nám. Určitě se nějak dohodneme! Odkaz na kontakty najdete na hlavní stránce v horní nabídce.; jenda^^

Beat (+31)
Eiffelovka
VIP Pravá ruka
Pravá ruka


Příspěvky: 7410
Bydliště: Již Praha
36 408,- VK
Zasláno: st 28. srpen 2013 17:58
EINEX - Měl jsem jenom povolení. Než jsem sehnal peníze na přestavbu tak jsem se odstěhovali. Bylo to 3tí od zhora, ale ti co se po nás stěhovali to prý udělali. Navíc všachna futra zvětšovali, neb pán byl na vozíku. Výhodou bylo, že panely se vyráběli ve firmě kde jsem delší dobu pracoval, takže sehnat posudek nebyl problém. Navíc i ten panelák stavěla. Nevím zda by to nyní prošlo, ale v roce 1995 to nebyl problém.
Jen žádnou paniku!!!!
Humor nesmíme ztratit ani na šibenici

Jezdím se svým Beatmobilem za: Již je ve šrotu Sad((

Anonymní (0)





0,- VK
Zasláno: pá 22. listopad 2013 11:17
Tak hlavně byste měli vědět, že nová elektrika v panelových bytech se tahá v drážce v podlaze kabely CYKYLO a tam kde je potřeba vypínač nebo zásuvka, se z podlahy vyjede drážkou nahoru kam je potřeba. Světla ve stropě se tahají spárou v panelu popřípadě mělkou drážkou. K oslabení nosnosti panelu ze statického hlediska nedojde. Pokud si bastlíte bytovou rozvodnici sami tak u mně (revizního technika) při výchozí revizi neprojdete, jelikož nebudete mít protokol o kusové zkoušce dle ČSN EN 60439-1 a při pravidelné revizní prohlídce bych vám to napsal do závad. Takže pokud si budete tahat a zapojovat elektriku sami tak si najděte ve vašem okolí revizního technika, zaplat´te mu pár korun za konzultaci at´dodržíte správné průřezy vodičů, pospojování v koupelně a vemne si od něj kontakt na výrobce rozváděčů (popřípadě si ho najděte na internetu), který má i patřičné živnostenské oprávnění na výrobu rozvaděčů a dodá vám kompletně osazený rozvaděč včetně protokolu o kusové zkoušce rozvaděče. Už jsem byl volán k případu samodomo rozváděče kdy na cca 90 jističů byl celý 1 proudový chránič a propoje mezi poli jističů byly provedeny 2,5mm drátky. Jsem se divil, že ještě nevyhořely.

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: so 23. listopad 2013 01:01
divit se mužeš troubo, protože jestli máš na přívodu do bytové rozvodnicce jistič do 20a tak ti ty "dvaapůlky" v životě nikdy nevyhoří. jedině kdybys je málo dotáhnul pod šrouby a byl by velký přechodový odpor Very Happy Very Happy Very Happy

ps: živím se tím už přes dvacet let a i "jedenapůlku" v mědi můžeš jistit v poho b16a a nic se nestane. tože se pod omítku musí na 16a jističe dávat cu2,5mm2 není kvůli bezpečnosti, ale je to jen sprostý lobing výrobců kabelů. více než deset let se mohla cu1,5mm2 pod omítkou jistit 16a a nic se nestalo... Brick Wall Brick Wall
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

Jonnie (0)
Anonymní




0,- VK

Jak předělat elektrické rozvody podle NOREM 1

Zasláno: po 25. listopad 2013 23:52
Základní úvaha jak na to a neb za málo peněz hodně muziky.
Přesněji: za vyhozené peníze dostanete kakofonii nesourodých tonů, které nemají s muzikou nic spoečného. Viz níže.


"Poradit umím, ale není to podle normy. Ochranný vodič nezapojovat a doufat že nedojde k průrazu na kostru"
Teprve po přečtení "návodu" začínám rozumět pojmu "vyhrazené technické zařízení". Radit někomu s rekonstrukcí elektroinstalace a zároveň nechápat třídu ochrany spotřebiče ... To je naprosto neuvěřitelné diletantství, které je podepřeno neopodstatněnou sebedůvěrou.
Poradit NEUMÍTE

Doporučovat někomu, aby sháněl 20 let staré jističe IJV po bazarech a nezmínit se o adaptéru (např. KT1)...
He?

Nepřesunutí rozvodničky do bytu...
He?

všechny jističe pro jištění jednotlivých okruhů musí mít o řád nižší proud, než hlavní jistič
Opravdu o řád ? To měl být pokus o selektivitu?

určitě se vás zeptá, jestli chcete „Áčko, Béčko nebo Céčko"
Na "Áčko" se vás určitě nezeptá. Viděli jste někdy jistič s touhle charakteristikou?! PS: Pro hnidopichy: v katalozích (snad i Bonegy) se dá dohledat

Jonnie (0)
Anonymní




0,- VK

Jak předělat elektrické rozvody podle NOREM 2

Zasláno: po 25. listopad 2013 23:55
Značení vodičů v kabelu norma ostanový následovně: Ostrá fáze k vypínači = černá, spínaná fáze ke spotřebiči hnědá
Jak jste k tomu dospěli? Šedá, hnědá a černá jsou pěkné rovnocenné barvičky (i modrá může legálně "kopat")

Zásuvky, kuchyň a koupelna budeme jistit buď 10-ti nebo 16-ti ampéry Tady už záleží na proudu hlavního jističe před elektroměrem. Necháte li si od elektráren vyměnit hlavní jistič na 20-ti ampérový, může být jištění zásuvek 16-ti ampérové
Mezi tím není žádná souvislost! Jistič jistí vedení a předřazený prvek s tím de facto nesouvisí.

ochranná a pracovní nula se spojuje až u elektroměru
Nemůže být bod rozdělaní i jinde?

zapojujte ochrannou nulu bez přerušení a jen odstraňte izolaci v místě spojení spodní zásuvky
Nic proti tomu, ale jsme v 21. století. Smyčkování... ...nic? Bezšroubkové strojky... ...nic? Wago... ...nic?

Nezapomeňte alespoň na jedno pole rezervy pro další jistič, kdybyste se rozhodli byt rozdělit do ještě více okruhů
"Pole" má znamenat modul? Neni to poněkud malá rezerva?

Pokud něčemu nebudete rozumět, nebo vám chybí základy v oboru elektor, obracejte se prosím do diskuse.
V zájmu vlastní bezpečnosti se neobracejte na autory "návodu"

Jonnie (0)
Anonymní




0,- VK

Jak předělat elektrické rozvody podle NOREM 3

Zasláno: po 25. listopad 2013 23:56
Malý test na závěr:
1) Popište rozdíl mezi soustavami TN-C a TN-S.
2) Popište rozdíl mezi PEN a PE+N.
3) Jaký je rozdíl mezi chráničem a jističem.
4) K čemu slouží doplňující pospojení?

Nedokážete-li bez zaváhání a bez pomoci google.com odopovědět na otázky, pak vůbec nepřemýšlejte o bezpečné elektroinstalaci svépomocí


Chápu rekonstrukci bez projektu, chápu rekonstrukci bez vyhlášky 50/1978, ale doopravdy nechápu rekonstrukci, kdy se autor řidí heslem "Od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty. Odtud proud se přelévá do stodoly, do chléva." (což je mimochodem na stejně odborné úrovni jako zdejší návood). To není rekonstrukce, tohle je jen nebezpečné bastlení. Proč si ku..it elektroinstalaci pdobným řešením?

Autoři Otesánek a Mina názorně předvedli, že vyfukováním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne. Nezbývá než říci:
"Tudy ne, přátelé"

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: út 26. listopad 2013 01:32
1)tnc- ochraný a nulový vodič je dělen v rozvodnici, tns- tyto vodiče jsou děleny u zdroje(trafa)
2)pen- žlutozelený vodič plní jak ochrannou tak nulovou funkci, pe+n ochranná a nulová funkce jsou v samostatných vodičích
3)jistič chrání proti zkratům a přetížení, chránič se vybaví při únicích proudu mimo obvod
4)je to doplňková ochrana proti nebezpečnému dotykovému napětí na neživých částech


ještě něco jonnie? Magor Magor Magor 23 let praxe se musí někde projevit.... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

Odpovědět
Obsah fóra VySemNesmíte » Diskuse k článkům
Strana 9 z 10




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127

www.elektrocigler.cz | Tisk v Brně | Barel Rock | Bejci.cz | Dětská lékárna