
Zaslal: po 3. duben 2006 20:31 Předmět: Historie mobilních komunikací
Měl jsem napsat výklad na češtinu, tak jsem si vybral tohle:) Chtěl jsem to pro učitelku coo nejnesrozumitelnější, ale zajímalo by mě, jestli tam nemám chyby...
Historie mobilních komunikací
V roce 1982 byla založena skupina GSM (franc. Groupe Spécial Mobile) která měla zajistit technologický vývoj mobilních komunikací. Podle názvu této skupiny byl nazván standard, General System for Mobile Comunications Avšak zcela specifikovány byly v roce 1990,kdy obsahovali přes 6000 stran textu. Sítě druhé generace GSM(dnešní standard používaný mobilními telefony) byli poprvé používány ve Finsku, v roce 1991.
GSM obsahuje několik pásem, v nynější době jsou používány hlavní čtyři: 900 a 1800 Mhz, používány v Evropě a 850 a 1900, využívány
Před GSM byl standard NMT (Nordic Mobile Telephone, také označovány jako sítě první generace - 1G) byl definován v sedmdesátých letech 20. století a spuštěn byl v roce 1981. Vzhledem k tomu,že vývoj se odehrával v Severských zemích, bylo by logické,že první se začal používat zde. Přesto se první komerční sítě začali používat v Saudské Arábii, o měsíc dříve před spuštěním v Norsku a Švédsku. V roce 1982 byl spuštěn v Dánsku a Finsku a v roce 1986 na Islandu. Telefony určeny pro sítě NMT byly velké, používány hlavně v automobilech. Později se dosáhlo velikostí okolo 100 mm a hmotností 100g. V těchto sítích nebylo možné posílat SMS.
Většina současných telefonů používá standard GSM, s několika nadstavbami, například GPRS(General Packet Radio Service; 2,5. generace, zkráceně označováno jako 2,5 G) které zajišťuje přenos dat, například pro připojení k internetu. To zajišťuje ale i technologie EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution; 2,75 G) která je ale mnohem rychlejší(až 200kb/s oproti 15kb/s). MMS(Multimedia Message Service; také patří do 2,75 G), je služba, která dovoluje posílání různých multimédií(zvuků, obrázků, videí, animací) pomocí EDGE a GPRS
Sítě třetí generace se začínají používat v nynějších dobách(v ČR se spustili v roce 2005) ale byli dostupné již dříve. Kvůli tomu, že licence pro 3G jsou velmi drahé, na rozdíl od GSM, se v Evropě nebyly moc rozšířené, ztakřka vůbec.
Přesto se ve východní Asii, v Korei a Japonsku dávali přednost technologickému pokroku a teď již 40% tamější populace využívá videohovorů a mnohem rychlejších datových přenosů. 3G se dělí na několik jiných standardů, CDMA, WCDMA, CDMA2000, UMTS, které se akorát liší rozmístěním (CDMA+WCDMA - Východní Asie, CDMA2000 - Amerika, UMTS - Evropa)
V České Republice jsme se mohli chlubit jako jedni z prvních sítí v Evropě sítí 3G, CDMA EV-DO. Bohužel, ta nesloužila pro videohovory,ale pouze pro data.
V České republice jsou v současnosti tři mobilní operátoři – Eurotel, T-Mobile a Vodafone.Jediný Eurotel je národní operátor, avšak po převzetí Českého Telecomu Telefonicou se z něj pravděpodobně stane O2.
V budoucnosti se zde dočkáme asi velmi,velmi rychlých datových přenosů HSDPA, které dokážou přenášet data až 10Mbit/sec! to je přibližně 10x rychlejší, než současné nemobilní přenosy. A u telefonů se uvažuje nad methanolovými palivovými články, které by dokázali nabít mobil až po 1 měsíc. a pak by stačilo prostě dolít palivo a zase by se mohlo volat. A již nyní jsou zajímavé designerské studie, že by mohl být telefon místo hodinek, ři jako řetízek. Kdo ví, třeba se toho brzy dočkáme.