Hlavní stránka Přidej se FAQ Mužstvo Hledat Nastavení Skupiny Zprávy SZ Přihlásit se

Jak předělat el. rozvody v panelákovém bytě podle norem

Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další  Poslední [vše]
Odpovědět
Obsah fóra VySemNesmíte » Diskuse k článkům
weitless (-3)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 594

10 075,- VK

Jak předělat el. rozvody v panelákovém bytě podle norem

Zasláno: po 22. srpen 2005 20:51
Autoři: Otesánek | Mina

V dnešním kutilském návodu našeho čtenáře Otesánka se dozvíte mnoho z oboru elektroinstalace v panelovém domě. Zřejmě toto téma nebude pro každého, ale nikdy nemůžete vědět, kdy vám podobný návod nepřijde vhod.

http://www.vysemnesmite.cz/jak_predelat_elektricke_rozvody_v_panelakovem_byte_podle_norem/clanek-c10/

dubas (+1)
Bažant
Bažant


Příspěvky: 155
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí
10 050,- VK
Zasláno: po 22. srpen 2005 21:21
snad sem to neprehlednul Anxious
v koupelne mi este chybi informace o "Ochrane dolpnujicim pospojenim" vsech nezivych casti coz je dost dulezite pri revizi

v podstate to znamena ze vsechny kovove casti (vana, sprchovy kout, futra, stoupacky atd.) a zasuvky (koliky),svetla se nemusi, spojite zelenozlutym dratem v prurezu 4mm2 a dotahnete ho az do rozvadece kde ho pripojite na vystup z chrance Dance
ObrázekObrázek

otesánek (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 344
Bydliště: Plzeň
10 000,- VK
Zasláno: út 23. srpen 2005 07:03
Tak tohle nám s Mínou nějak uteklo Dík.
Nikdo není tak chytrý aby věděl všechno. Jedině dohromady víme víc. A nejvíc prý víme u piva.

romulus (+28)
Občasný energit
Šéfík


Narozen: 1974 (asi 50 let)
Příspěvky: 3776
Bydliště: Jižní Morava - jak jinak...
60 434,- VK
Zasláno: út 23. srpen 2005 08:49
otesánek napsal:
Tak tohle nám s Mínou nějak uteklo Dík.
Doplníš nějaký odstaveček do článku?
Nemám problém uznat cizí názor. ...ale pravdu mám stejně já.

Jsem proti jakékoliv diskriminaci, hlavně diskriminaci slušných, poctivých a pracovitých lidí..

otesánek (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 344
Bydliště: Plzeň
10 000,- VK
Zasláno: út 23. srpen 2005 09:04
Čekám co Mína. Už tam má SZ snad se ozve po domluvě možná něco doplníme.
Zasláno: út 23. srpen 2005 14:12
Mina se zatím neozval v rychlé snaze doplnit článek poprosím všechny eletrikáře co sem přídou o jejich názor. Opřeme li se o článek z techto odkazů:
http://www.elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-07-29.5790721120
http://www.elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-07-29.8257381760
A pokud sem ponechal původní plechovou vanu která byla již v původní instalaci spojena pozink plocháčem 25*1,5mm k topení a pak dále do stoupačky na zemnicí vodič ve stoupačce je vše v pořádku. Pokud mám vodu dopojenou v plastu. Propojení futra koupelny s ochrannou nulou z chrániče není problém dá se udělat v rozvodnici u paty futra. Jediné čím si nejsem jistý je propojení ochranné nuly v zásuvkách koupelny s tímto původním uzeměním mám totiž dojem že tak přemostím chránič a vyřadím jej z provozu. Aby to bylo podle nové normy musel bych podle mne odpojit vanu od původního uzemění a propojit ji ochrannou nulou zásuvek. S topením stejně nic neudělám propojení shodné s původním je o patro nad a pod.
Nikdo není tak chytrý aby věděl všechno. Jedině dohromady víme víc. A nejvíc prý víme u piva.

dubas (+1)
Bažant
Bažant


Příspěvky: 155
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí
10 050,- VK
Zasláno: út 23. srpen 2005 21:34
ja bych nedoporucoval laikum vrtat se do elektro instaace i kdyz je na to navod kdybych nebyl elektrikar tak bych do toho nesel strach by mi to nedovolil Mr. Green ale zalezi na kazdym jak je vzrucnej Very Happy
kolikrat sem uz videl nejakou tu "prasecinu" kdyz se nekdo vrtal do el. instalace Angel
nejhorsi na tom je to dodelat aby to splnilo dnesni normy Exclamation
ObrázekObrázek

mina (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 460
Bydliště: Brno
10 000,- VK
Zasláno: čt 25. srpen 2005 17:41
Omlouvám se všem byl jsem ted docela hodně dlouho mimo pc a brno ale ted už to snad půjde. To pospojování neživých částí mi nějak uniklo... Brick Wall
on les aura!

Robert Rorýs (0)
Myš
Myš


Příspěvky: 5

10 000,- VK
Zasláno: út 30. srpen 2005 14:20
Tak si nejsem jistej, jestli je dobre se timto clankem ridit.
Pro upresnenni.

1. Pokud v byte nekde rozdelite rozvody ze stare TN-C site na TN-S, tak jste povinni takto resit cely byt. Nesmite mit v pokoji zasuvky rozdilnych zpusobu zapojeni.

TN-C je centralni nulovy vodic -jeden vodic resi funkci pracovni i ochranou
TN-S je separatni nulovy vodic - zelenozluty je ochrana a modry je pracovni

2. Vodice se preznacovat smeji. Barvy jsou dle normy doporucujici, ale pokud vim, tak jen jedna je zavazna. A to zelenozluta. Tak ze dle normy je preznacovani zelenozluteho vodice nepripustne. Pokud o tom bude revizak vedet, tak vam to nemuze schvalit.

3. Proc resit problemy s ochranou svetelnych okruhu. Veta ze chranit nebudu a budu doufat ze se mi to nedostane na kostru je odstrasujici.
Moznosti jsou tri. a) dotahnout trivodicovy kabel a kostrit.
b) pouzit dvouvodicovy, s podminkou pouziti lustru s kritim izolaci (tj. bez vodivych casti) c) ponechat puvodni rozvod TN-C

4. zvazte co chcete pri rekonstrukci udelat. Bud kompletni rekonstrukci elektroinstalaci a udelejte to v provedeni TN-S a nebo jen posilit stavajici rozvody a zachovejte TN-C
Koupelnu ale budete muset udelat vzdy v TN-S s proudovym chranicem. To je ale rozvod o necem jinem. Pozor. Pamatujte na to ze pracovni nula za proudovym chranicem je oddelena od ostattnich pracovnich vodicu.

5. neni predepsano jaky prurez kabelu musite mit k zasuvce, ale je predepsano, jak musite mit vodic k zasuvce jisten. Muzete si udelat zasuvku v CYKY s vodicem 1,5 mm, ale pak ji musite jistit 10 A jisticem. Cim jeji vyuziti omezujete. Pri vetsim odberu vam bude vypadavat. Tak ze pro nove rozvody logicky pouzijete prurez 2,5, ale pokud nekde mate kabel mensiho prurezu, tak to zadna tragedie neni. Musite snizit hodnotu jisteni.

6. V znaceni jisticu neznam jistic kategorie "A". jak autor pise. Zkuste se podivat po obchodech a pokud takovy najdete, moc by me to zajmalo k cemu slouzi. Rada zacina na "B". Tato rada se pouziva pro bezne jisteni a ma rychlou vypinaci schopnost. Rady "C a D" se pouzivaji pro motory a jine spotrebice, ktere maji velky zaberovy proud". Tak ze se nejedna o zadnou zlatou stredni cestu, ale o jistic v prvni rade. Vypinaci charakteristiku vyrobce udava v grafech.

7. stare bakelitove jistice po bazarech neshanejte. Jsou technicky zastarale a pokud byly pouzivany, tak uz musou byt vyhraty a muzou byt spatne. Vyrabi se redukce, do ktere nacvaknete nový jistic na lišti DIN a muzete jistic prisroubovat na misto stareho. Jinak nic nevim o tom ze by se stare jistice tvarili jako vypnute a byly pritom v zapnutem stavu. Toto autor trochu popletl. To bylo spis naopak. Stary jistic byl dle meho nazoru resen chytreji. Po vypnuti od nadproudu nespadla packa, ale vyskocil kolicek. Vyhodou je to, ze bylo okamzite videt ktery jistic vypadnoul od nadproudu a ktery byl puvodne jiz vypnuty. To u dnesnich jisticu chybi.


Jsem velky fanda kutilstvi, ale nesmi to prekrocit v diletanstvi. Autor clanku by mel s elektroinstalaci zachazet opatrneji a nez se do neceho pusti, tak byt lepe informovan.
RRorys

sap (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 282
Bydliště: Brno - Olomouc
10 000,- VK
Zasláno: út 30. srpen 2005 16:02
Myslim ze dik za reakci. Takhle by to asi na foru melo fungovat a proto bych se rad zeptal.
citace:
Pamatujte na to ze pracovni nula za proudovym chranicem je oddelena od ostattnich pracovnich vodicu.

Je to mysleno tak, ze by nemela byt s ostatnimi ve svorkovnici? Do bytu mi vede jen jedna pracovni nula(+faze a ochrana), takze se to potom stejne spoji... Question Think Nebo ne?

citace:
CYKY s vodicem 1,5 mm, ale pak ji musite jistit 10 A jisticem. Cim jeji vyuziti omezujete. Tak ze pro nove rozvody logicky pouzijete prurez 2,5, ale pokud nekde mate kabel mensiho prurezu, tak to zadna tragedie neni. Musite snizit hodnotu jisteni.

Takze potom jistim zase 10 A?

PS: Jsou to jen dotazy, ne kritika.....

dubas (+1)
Bažant
Bažant


Příspěvky: 155
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí
10 050,- VK
Zasláno: út 30. srpen 2005 17:42
sap napsal:
Myslim ze dik za reakci. Takhle by to asi na foru melo fungovat a proto bych se rad zeptal.
citace:
Pamatujte na to ze pracovni nula za proudovym chranicem je oddelena od ostattnich pracovnich vodicu.

Je to mysleno tak, ze by nemela byt s ostatnimi ve svorkovnici? Do bytu mi vede jen jedna pracovni nula(+faze a ochrana), takze se to potom stejne spoji... Question Think Nebo ne?

citace:
CYKY s vodicem 1,5 mm, ale pak ji musite jistit 10 A jisticem. Cim jeji vyuziti omezujete. Tak ze pro nove rozvody logicky pouzijete prurez 2,5, ale pokud nekde mate kabel mensiho prurezu, tak to zadna tragedie neni. Musite snizit hodnotu jisteni.

Takze potom jistim zase 10 A?

PS: Jsou to jen dotazy, ne kritika.....


do starych bytu byly privody reseny bud 3 fazove CYKY 4B*4mm2 nebo AYKY 4B*6mm2 a 1 fazove CYKY 2B*4mm2 nebo AYKY 2B*6mm2
kde z toho sou 3 draty jako faze a jeden je spolecna nula nebo 1 faze a 1 nula tim padem to znamena ze z nuloveho mustku privedem nulu na chranic (a co je nejdulezity) za chranicem (tzn. nuly co vystupuji z chranice) nesmime uz nikdy za zadnych okolnosti spojit s jinou nulou nez co nam vystupuji z chranice pokud byste to spojili dojtde k poruseni "kichhofova zakona" a chranic vam vybavy el. obvod

jinak to jisteni je jasny 1,5 max 10A jisticem 2,5 max. 16A jisticem Mr. Green
ObrázekObrázek

otesánek (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 344
Bydliště: Plzeň
10 000,- VK
Zasláno: út 30. srpen 2005 18:23
Dík za doplnění. Vypadá to že s Mínou asi tančíne po dost tenkém ledě. Omlouvám se ale zatím nebyl čas opravit naše chyby snad se to v dohledné době zlepší.
Nikdo není tak chytrý aby věděl všechno. Jedině dohromady víme víc. A nejvíc prý víme u piva.

Robert Rorýs (0)
Myš
Myš


Příspěvky: 5

10 000,- VK
Zasláno: st 31. srpen 2005 10:23
sap napsal:
Myslim ze dik za reakci. Takhle by to asi na foru melo fungovat a proto bych se rad zeptal.
citace:
Pamatujte na to ze pracovni nula za proudovym chranicem je oddelena od ostattnich pracovnich vodicu.

Je to mysleno tak, ze by nemela byt s ostatnimi ve svorkovnici? Do bytu mi vede jen jedna pracovni nula(+faze a ochrana), takze se to potom stejne spoji... Question Think Nebo ne?

citace:
CYKY s vodicem 1,5 mm, ale pak ji musite jistit 10 A jisticem. Cim jeji vyuziti omezujete. Tak ze pro nove rozvody logicky pouzijete prurez 2,5, ale pokud nekde mate kabel mensiho prurezu, tak to zadna tragedie neni. Musite snizit hodnotu jisteni.

Takze potom jistim zase 10 A?



PS: Jsou to jen dotazy, ne kritika.....


Uz to rede mnou vysvetlili, ale presto radeji jedte doplnim svuj predchozi prispevek.
Pro lidi co se tim zabyvaji je to naprosto jasne, pro laika to zkusim podat polopaticky. Snad to napisu pochopitelne. Tezko se to vysvetluje, ale je to jenoduche.

Dotaz.1
V sitich TN-C(S) jsou tri vodice fazove a jeden nulovy.
Napeti mezi fazemi je 400 V a mezi fazi a nulou 230 V.
Nulovy vodič slouži jako pracovni a ochrany soucasne. To je sit TN-C
Na privodu do domu nulovy vodic rozdelite a rozvod provadite dvema vodici TN-S (drive se pouzivalo jen TN-C, ale od toho se dnes jiz upousti. Pouzije se jen v pripade ze potrebujete dodelat vyvod tam kde je stara sit TN-C).
Pracovni a ochrany vodic jsou spojeny jen v jednom bode a po rozdeleni se uz nesmeji nikde spojit (jen za jedne vyjimky, ale tu tu resit nebudem. Nepouziva se to.) Od rozdeleni na to pohlizite jako na dve nulove soustavy, i kdyz je to na pocatku fyzicky spojeno.

A potom pokud potrebujete nekde udelat sit s proudovym chranicem, tak nulak prochazi chranicem a za nim uz nesmite pracovi nulu nikdy spojit s jinymi nulami. Jde o to, aby proudy protekajici fazovym vodicem byly rovny proudu protekajicim nulovym vodicem. Pokud by jste to nekde spojili s jinym rozvodem, tak rozdelite vodivou cestu, a chranic vam bude vypadavat.


Dotaz 2.
Ano je to tak. pokud mate napr. CYKY 3 C x 1,5, tak musite rozvod chranit jisticem o maximalni hodnote 10 A.
V norme jsou na to tabulky, ktere zohlednuji i ulozeni vodice, svazkovou montaz vodicu a pod. Ale pro jednoduchost v bezne domovni vystavbe vam staci si pamatovat, 1,5 v medi = max. 10 A,; 2,5 v medi = max. 16A.
CYKY se v mensim prurezu nez 1,5 nevyrabi. Tak ze nizsi jistice pouzivat ne pro ochranu kabelovych rozvodu, ale pripadnych spotrebicu (motory a jina zarizeni, s predepsanym jistenim).
Kabely nizsich prurezu se jiz nepouzivaji jako silove rozvody, ale jsou to typy kabelu pro sdelovaci techniku a nebo pripadne flexo pripojky pro spotrebice.
Do domu rozvodaci pozaduji min. med prurez 10 a u hliniku 16.
RRorys

sap (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 282
Bydliště: Brno - Olomouc
10 000,- VK
Zasláno: st 31. srpen 2005 12:43
Vyyyborne, s tim proudovym chranicem jsem se neco natrapil. Tak ted uz mi to je jasne. Mr. Green

No a co se tyka tech prurezu tak to jistim taky spravne 2,5 16A a 1.5 10A
Co si tak vzpominam, tak jsem jeste narazil na zony v koupelne, kde co muze byt a nemuze. Jo a jeste zapojit dva vypinace na jedno svetlo to byla taky sranda. To ale je v tom navode od kluku vysvetleno polopaticky.
Toz diky Wink

otesánek (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 344
Bydliště: Plzeň
10 000,- VK
Zasláno: ne 4. září 2005 13:31
Konečně jsem měl čas v klidu a řádně si pročíst diskusi a článek na který sem odkazoval. Taky sem se podíval doma jak to mám vlastně udělané a znovu jsem si prošel normy.
Musím se ještě jednou omluvit spousta věcí nám při psaní vypadla a někde sem se rozepsal asi do zbytečných detailů.
Nové přívody do bytu je nutné dotáhnout do hlavních připojovacích bodů pokud se rozhodnete pro soustavu TN-S. Dál za hlavní krabici od jednotlivých místností jsme využily přeznačený drát světelného okruhu nebo jsme položily nový kabel CYKY 3*2,5 pro zásuvky jištěné 16ti Ampéry. Samozřejmě pro světelné okruhy kde se standardně používá jištění 6ti Ampéry nám stačí položit CYKY 3*1,5.
Co se týče průřezu vodiče a hodnoty jištění měl sem zjednodušeně zafixováno zásuvky 2,5 mm2 ostatní 1,5mm2 .
Průřez 1,5mm postačuje do příkonu 2200W pokud by jste zvažovali jaký průřez vodiče dát např. k bojleru. U třífázového spotřebiče jako je například elektrický kotel bývá příkon rozložen rovnoměrně mezi jednotlivé fáze. Mohu tedy směle tvrdit pro třífázové spotřebiče do příkonu 6600W položíme kabel CYKY 5*1,5.
K barvám vodičů v kabelu a přeznačování. Zatím vás nikdo neupozornil pokud se rozhodnete pro výměnu kabelů dá se pro světelné okruhy koupit rovnou kabel CYKY s označením žil modrá,hnědá, zelenožlutá. To samé platí i pro kabel k vypínačům kam se dá koupit CYKY 2*1,5 s označením žil černá, hnědá nebo CYKY 3*1,5 s barevným označením žil 2*černá 1*hnědá. U kabelů bez zelenožlutého drátu si už s barvami poradím barevnou izolačkou a splním podmínku že přeznačování zelenožlutého vodiče je podle normy nepřípustné.
Co se týče ochrany světelných okruhů tak dlouho sem při psaní článku zvažoval jak se vyhnout výměně původního kabelu až sem vyrobil pěknou botu nezbývá mi než ještě jednou poděkovat a odkázat na příspěvek který zaslal Rrorýs.
Koupelny a rozvody TN-C-S a doplňkové pospojování. K hlavnímu zemnícímu vodiči ve stoupačce kanalizace plynu teplé a studené vody připojíme nebo pokud už je překontrolujeme uzemění od kovové vany, topení, a vodovodních baterií pokud voda není vedená v plastu. Podrobně se problematikou doplňkového pospojení zabývá článek viz moje odkazy v reakcích na můj původní článek.
Veškeré zásuvky a spotřebiče zapojené v koupelně musí mít zapojeny modrý a černý vodič tedy pracovní nulu a fázi do výstupu z chrániče. Výstup fáze a (modré)pracovní nuly se dá rozbočit v rozvodné krabici umístěné co nejblíže spotřebičům.
Modrou pracovní nulu za výstupem z chrániče již nesmíme přivést např. k zásuvkám v pokojích kde je fáze jištěna pouze jističem. Za chráničem je pracovní nula samostatná a již nikdy ji nemohu spojit ze žádnou modrou pracovní nulou třeba ze zásuvkového okruhu v pokoji.
Zelenožlutá tedy ochranná nula ze všech spotřebičů v koupelně je vedena přes krabice a nebo přímo do zelené svorkovnice v rozvaděči jištění jednotlivých okruhů bytu. Modrá vstupu chrániče bude zapojena v rozvaděči do modré svorkovnice.
Ještě jednou pro zopakování trochu jinak. Do bytového rozvaděče s jističi a chráničem přichází od elektroměru kabel CYKY 5*2,5 (třífázový přívod) V rozvaděči u elektroměru jsou zelenožlutá a modrá spojeny na zemnícím pasu pokud možno každý drát pod samostatnou svorkou tak aby se dal samostatně odpojit (je to důležité při revizi pro měření) V bytovém rozvaděči zapojíme zelenožlutou do zelené svorkovnice a modrou do modré svorkovnice.
Ze zelené svorkovnice pak pokračují zelenožluté dráty na zemnicí kolíky zásuvek a kostry přímo zapojených spotřebičů a to i do koupelny. Z modré svorkovnice bytového rozvaděče pokračují modré dráty do zásuvek a spotřebičů v místnostech mino koupelnu. Jeden modrý drát z modré svorkovnice je pak přiveden na vstup chrániče a teprve až na výstup chrániče jsou připojeny modré od zásuvek a spotřebičů v koupelně.
Správně zapojený chránič provede odpojení pokud vezmu vadasku (ne - voltmetr nízká spotřeba proudu) zapojím jí pro měření napětí zastrčím jí do levé zdířky zásuvky v koupelně (tedy do fáze) a dotknu se zemnícího kolíku zásuvky. Chránič provede odpojení také pokud drátem provedu zkrat mezi pracovní a ochrannou nulou tedy mezi pravou zdířkou a kolíkem zásuvky. Pokud si budu chtít zkontrolovat doplňkové pospojení zapojím vadasku pro měření napětí mezi fázi a topení, mezi fázi a vanu.
Pro ty co si ledacos dokážou odvodit a ke všemu se desetkrát zeptají proč a jak to funguje popis principu funkce chrániče. Pro snímání průtoku proudu za chráničem je používáno rozdílové trafo. Tedy trafo se třemi cívkami (u jednofázového chrániče) z toho sou dvě naprosto stejné a stejně navinuté a vytvářejí tedy stejné magnetické pole jen jsou zapojeny tak aby se jejich magnetická pole odčítala a vytvářela tedy rozdíl. Pokud dojde k nerovnováze na jedné z cívek vzniká na jádře magnetické pole které se pak indukuje do třetí cívky která ovládá vybavení chrániče. Pro odjištění zkratů je do stejné krabice zabudován před chránič ještě jistič.
Jističe a jištění - s označením ABC blbě jsem pochopil původní výklad od jednoho kolegy a Mínu to netrklo. Jinak jsme se snad shodli že čím vyšší písmeno abecedy tím déle trvá než jistič při přetížení vypadne je tedy schopen absorbovat proudový náraz například při zapínání motoru. Dál sem bohužel nevěděl že se dá koupit uchycovací redukce a místo starých bakelitových jističů lze po její montáži nacvakat nové DIN jističe.Co se týče důsledné kontroly vypnutí okruhu jištěných starými bakelitovými jističi. Pochopil sem o od Míny následovně Pokud se starý bakelitový jistič vyhřeje jde vypínací páčka stáhnout ale dotek obvodu zůstává sepnutý.
Pro doplnění chyb snad pro tento okamžik stačí. Budu dále sledovat připomínky k článku.
Nikdo není tak chytrý aby věděl všechno. Jedině dohromady víme víc. A nejvíc prý víme u piva.

mina (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 460
Bydliště: Brno
10 000,- VK
Zasláno: ne 4. září 2005 22:29
Já mám specializaci trochu na něco jinýho, takže nejsem na tohle zrovna expert.
A na ty jističe fakt bacha, mě to stalo a bylo to dost nepříjemný!!!
on les aura!

Robert Rorýs (0)
Myš
Myš


Příspěvky: 5

10 000,- VK
Zasláno: st 7. září 2005 12:44
Pripominky k predchozimu prispevku otesanka.


To s tim vyssim pismenem jak jsi uvedl je zase zavadejici.
Mozna ze jsi to spravne pochopil, ale jak to pises, tak to oblbuje.
Ja by jsem si vyssi pismeno predstavoval podle seznamu v abecede jak jsou napsana pod sebou. A v tom pripade je B vyse nez C a C vyse nez D.
Tak ze sparave je to, cim je oznaceni blize pocatku abecedy, tim rychleji jistic reaguje. B je rychle, C je zpomalene a D je velmi pomale odpojeni.
To cislo udava charakteristiku, ktera je dana pomerem vyse pretizeni ku casu odpojeni.

Nic nevim o tom ze by se musela sit TN-S rozdelovat u elektromeru. Pokud takova norma existuje, hod sem na ni prosim odkaz. Norma pouze pravi, ze za rozdelenim se uz site nesmeji kombinovat a pokud ano a je to nutne, musite v tom miste provest nove zemeni. Ale moc se to nepouziva. Vetsinou neni duvod.
Pokud mate dostatecny prurez a kvalitu privodniho kabelu, muzete ho ponechat a pro zjednoduseni provest rozdeleni az v hlavni rozvodnici v byte, nebo domku.

Znovu opakuji. Jisteni svetelnych okruhu, pokud je tahate CYKY 1,5 muzete odjistit 10 A. 6A nema duvod. Duvod pro 6 A bylo ve starych hlinikovych rozvodech. Ale pokud mate pro osvetleni udelano dostatek vyvodu a nespojujete moc osvetleni na jeden jistic, tak 6 A taky postaci. Ale jistic bude zbytecne o trosicku drasi a jisteni rozvodu bude bezduvodne podimenzovano.

napsal jsi "U kabelů bez zelenožlutého drátu si už s barvami poradím barevnou izolačkou a splním podmínku že přeznačování zelenožlutého vodiče je podle normy nepřípustné."
To snad nemyslis vazne. Pises ze vis ze se preznacovat zelenozluta nesmi a jdes do toho znovu. Fungovat to bude barva nebarva, ale hrozi nebezpeci, ze az se to toho bude rejpat nejaky koumes po tobe, tak ho muzes dostat k tomu, ze omylem privede fazi na zem, nebo provede jine zverstvo. V pripade ochrane zeme zapomen na jakekoliv preznacovani zelenozluteho vodice. Pokud to udelas, funkcne to bude v poradku, norme to ale nikdy nevyhovi.

Pokud budete tahat kompletne nove rozvody, tak se vykaslete u osvetleni na prepojovaci krabice s veneckem. Dnes se to uz moc nepouziva.
Sikovnejsi je pouzit pod vypinac hlubsi krabice a naspojkovat to vago svorkami pod vypinacem. Je to sikovnejsi, rychlejsi, levnejsi. Ale hlavne nemate v byte spousty vicek od krabic a pokud potrebujete najit kde je vypinac napojen, mate to bez hledani. Vite ze je to vzdy pod vypinacem.
No a pak kabel 2A nepotrebujete. Jen na tlacitka v pripade pouziti impulsniho rele,ale to v byte vetsinou nema duvod. Nebo 3A pro prepinace.
RRorys

otesánek (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 344
Bydliště: Plzeň
10 000,- VK
Zasláno: st 7. září 2005 14:38
Robert Rorýs napsal:

Nic nevim o tom ze by se musela sit TN-S rozdelovat u elektromeru. Pokud takova norma existuje, hod sem na ni prosim odkaz.


Buď se spojí rovnou zelená a modrá svorkovnice v bytovém rozvaděči nebo to spojíš až u elektroměru a máš to připravený kdyby celý panelák přecházel na 5ti drátový rozvod pak už si budeš jen pískat. Protože tě nečeká výměna přívodního kabelu k bytovému rozvaděči. Norma to nenařizuje ale já bych to vřele doporučil. Nikdo neví jakým směrem se pohnou normy v příštích letech Například mě kolega tvrdil že německé normy doporučují připojení celého domu přez chránič. Možná že jen prášil nicméně já budu připraven.
Zasláno: st 7. září 2005 15:05
Robert Rorýs napsal:
Znovu opakuji. Jisteni svetelnych okruhu, pokud je tahate CYKY 1,5 muzete odjistit 10 A. 6A nema duvod. Duvod pro 6 A bylo ve starych hlinikovych rozvodech. Ale pokud mate pro osvetleni udelano dostatek vyvodu a nespojujete moc osvetleni na jeden jistic, tak 6 A taky postaci. Ale jistic bude zbytecne o trosicku drasi a jisteni rozvodu bude bezduvodne podimenzovano.


V době úsporných žárovek a šetření vším možným. Se mi zdá Pro normální byt jištění 10ti A jističem poněkud přehnané i když to průřez drátu umožňuje. Nikdy nepoužiješ jištěný příkon 2200W nebo máš doma televizní studio? Kromě toho je dobré pro světla mít odjištěné alespoň dva okruhy abys když ti někde bouchne úsporka nemusel hledat baterku a pak jít teprv spravovat.
Druhý dobrý důvod pro jištění 6ti A úsporné žárovky to je vlastně zářivka s předřadníkem tedy elektronické zařízení s minimálním odběrem pokud dojde k závadě v elektronice nemusí vždy odebíraný proud stoupnout ihned na 10 A může k tomu klidně dojít teprve až když se bude z trafa měniče předřadníku řádně čoudit Takže používám standardně Jištění 6A pro světelné okruhy.
Zasláno: st 7. září 2005 15:18
Robert Rorýs napsal:

napsal jsi "U kabelů bez zelenožlutého drátu si už s barvami poradím barevnou izolačkou a splním podmínku že přeznačování zelenožlutého vodiče je podle normy nepřípustné."
To snad nemyslis vazne. Pises ze vis ze se preznacovat zelenozluta nesmi a jdes do toho znovu. Fungovat to bude barva nebarva, ale hrozi nebezpeci, ze az se to toho bude rejpat nejaky koumes po tobe, tak ho muzes dostat k tomu, ze omylem privede fazi na zem, nebo provede jine zverstvo. V pripade ochrane zeme zapomen na jakekoliv preznacovani zelenozluteho vodice. Pokud to udelas, funkcne to bude v poradku, norme to ale nikdy nevyhovi.


Dobrá konkrétní příklad aď si už konečně rozumíme:
Spínání světel ze tří míst prostřední přepínač ze čtyřmi šroubky. Od prvního přepínače Přivádím střídavě na jeden nebo druhý drát spínanou fázi. do průběžného schodišťáku mají tedy přicházet dva hnědé vodiče Pokud ale mám k dyspozici kabel CYKY 2*1,5 s barevným označením žil černá hnědá tu černou přeznačím aby bylo jasně vidět že fáze sem přicházejísí je spínaná a nemusí tam být vždy. To samé provedu na výstupním kabelu ke koncovému přepínači odkud odchízí fáze na žárovku.
Zasláno: st 7. září 2005 15:35
Robert Rorýs napsal:

Pokud budete tahat kompletne nove rozvody, tak se vykaslete u osvetleni na prepojovaci krabice s veneckem. Dnes se to uz moc nepouziva.
Sikovnejsi je pouzit pod vypinac hlubsi krabice a naspojkovat to vago svorkami pod vypinacem. Je to sikovnejsi, rychlejsi, levnejsi. Ale hlavne nemate v byte spousty vicek od krabic a pokud potrebujete najit kde je vypinac napojen, mate to bez hledani. Vite ze je to vzdy pod vypinacem.
No a pak kabel 2A nepotrebujete. Jen na tlacitka v pripade pouziti impulsniho rele,ale to v byte vetsinou nema duvod. Nebo 3A pro prepinace.


Odkaz pro ty co nevědí jak Wago svorka vypadá:
zde

Až ji půjdete kupovat dělají se na různé průřezy drátu Pro vaši bežnou instalaci stačí svorky do průřezu 2,5 mm2. Dál se dělají se dvěma nebo třemi otvory buď jen jako spojka nebo pro rozbočení.
Tím, že jsem napsal 4 příspěvky za sebou, potvrzuji, že jsem spamer a neměli byste si mě vážit. ;-)

Nikdo není tak chytrý aby věděl všechno. Jedině dohromady víme víc. A nejvíc prý víme u piva.

Robert Rorýs (0)
Myš
Myš


Příspěvky: 5

10 000,- VK
Zasláno: út 13. září 2005 09:02
Otesanku.
Neber moje predchozi pripominky jako tvrdou kritiku. Tak jsem to nemyslel.
Jen jsem se chtel vyjadrit k tvym prispevkum, se kterymi jsem nemohl souhlasit.

Tak ze vse v dobrem.

p.s.: wago svorky se delaji ve vice variantach nez uvadis, ale to stejne neni podstatne. Podstatne je upozornit ze jsou i jine moznosti montaze, nez stara klasika na venecky v krabicich.
RRorys

otesánek (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 344
Bydliště: Plzeň
10 000,- VK
Zasláno: út 13. září 2005 09:37
Kritika nekritika pořád lepší než aby to někoho zabilo. A jeden nikdy neví úplně všechno.
Nikdo není tak chytrý aby věděl všechno. Jedině dohromady víme víc. A nejvíc prý víme u piva.

romulus (+28)
Občasný energit
Šéfík


Narozen: 1974 (asi 50 let)
Příspěvky: 3776
Bydliště: Jižní Morava - jak jinak...
60 434,- VK
Zasláno: út 13. září 2005 09:50
Robert Rorýs napsal:
Otesanku.
Neber moje predchozi pripominky jako tvrdou kritiku. Tak jsem to nemyslel.
Jen jsem se chtel vyjadrit k tvym prispevkum, se kterymi jsem nemohl souhlasit.

Tak ze vse v dobrem.

p.s.: wago svorky se delaji ve vice variantach nez uvadis, ale to stejne neni podstatne. Podstatne je upozornit ze jsou i jine moznosti montaze, nez stara klasika na venecky v krabicich.
Pokud máš jakékoliv zpřesnění Otesánkových informací, tak se neboj a piš. On to nebude brát osobně (viz jeho podpis).
Nemám problém uznat cizí názor. ...ale pravdu mám stejně já.

Jsem proti jakékoliv diskriminaci, hlavně diskriminaci slušných, poctivých a pracovitých lidí..

Anonymní (0)





0,- VK
Zasláno: čt 22. září 2005 21:16
Zdravim pánové.Chtel bych rict ze clanek je psan zpusobem co doma najdes to tam dej, nebo usetri co nejvic a mozna se ti nic nestane.Radil bych kdo nevi co dela,nevi nic o elektrice at se do toho nemota.A hlavne se nevyplaci setrit.Pac to ze nekde natahnu kousek novy instalace,nekde necham starou(TN-C a TN-S).Nedela se to a ani se to nesmi.Elektroinstalace delam profesionalne tak vim o cem mluvim.Radsi si pozvete firmu.Pic

unknown (0)
Anonymní




0,- VK

machři na všechno

Zasláno: ne 18. prosinec 2005 17:55
Lidi, ten link odsud dám jako výstrahu na elektrika.cz.
Když na to nemáte papír, tak se do elektriky neserte. To abyste prachy co ušetříte hned dali na pojištění, až vyhoříte nebo někoho zabijete. Tuhle to nějaký blbec dělal podobně jako vy tady a zabil si dítě, když si sáhlo na sporák.

takhle dopadnete (0)
Anonymní




0,- VK

Brouk Pytlík

Zasláno: ne 18. prosinec 2005 18:12
http://www.elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-03-19.2378395483

romulus (+28)
Občasný energit
Šéfík


Narozen: 1974 (asi 50 let)
Příspěvky: 3776
Bydliště: Jižní Morava - jak jinak...
60 434,- VK

Re: machři na všechno

Zasláno: ne 18. prosinec 2005 20:08
unknown napsal:
Lidi, ten link odsud dám jako výstrahu na elektrika.cz.
Když na to nemáte papír, tak se do elektriky neserte. To abyste prachy co ušetříte hned dali na pojištění, až vyhoříte nebo někoho zabijete. Tuhle to nějaký blbec dělal podobně jako vy tady a zabil si dítě, když si sáhlo na sporák.
Sice nepředpokládám, že se sem ještě podíváš, ale i tak Ti odpovím.
Já osobně jsem si elektroinstalaci dělal taky sám a před kolaudací ji nechal celou překontrolovat revizním technikem. Řešení se mi to zdá levnější a stejně bezpečné. Navíc spousta profesionálů jsou pěkní vykukové a i když si je někdo pozve a nechá si instalaci provést, tak by o tom měl taky něco vědět.

EDIT: a "papír" ještě z nikoho odborníka neudělal...

EDIT2: a pokud jde o ten server elektrika.cz tak by se na něj měl taky podívat odborník, v tomto případě na webové aplikace - 300kB titulní stránka, to se hned tak nevidí... ano, asi by měl každý opravdu dělat jen to, čemu rozumí...
Nemám problém uznat cizí názor. ...ale pravdu mám stejně já.

Jsem proti jakékoliv diskriminaci, hlavně diskriminaci slušných, poctivých a pracovitých lidí..

Bugi (+17)
VIP Čestný šéfík


Příspěvky: 3007
Bydliště: Holice
10 175,- VK
Zasláno: ne 18. prosinec 2005 20:56
Jj. Zrovna jsem vyměnil dva klasické vypínače v předsíni, které tady zapojil jeden "jásetímživím" za dva schodišťáky. Ani se neptejte, jak byly zapojený. Další věc, co tady tento odborník zapojoval, byla přípojka pro elektrický sporák. Když sem přišel elektrikář, kterýho jsem si pozval, tak mu vstávaly vlasy hrůzou na hlavě a strašně se divil, že tu nedávno proběhla revize celýho paneláku. Takže, ještě mi nějakej odborník bude radit?
"Chvalte Boha a podávejte munici!"
Kaplan Howell M. Forgy během japonského útoku na Pearl Harbor

Anonymní (0)





0,- VK
Zasláno: čt 1. červen 2006 17:28
Pánové již druhé desetileti se živým elektrorevizema.
Zanechte montáž radši odborne elektrofirmě.A páni adminové kdyby ste meli aspon trochu rozumu tak takovato článek vůbec nezveřejníte. Evil or Very Mad

sidbin (+3)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 1271
Bydliště: Lipov 48°54'18.26"N,17°27'42.89"E
10 000,- VK
Zasláno: čt 1. červen 2006 17:55
zanechte to firme sidbin s.r.o. Wink
mam na to papiry.

Anonymn:
Heh a nerikej,ze si doma neco nedelas sam.... Wink Wink
Plna huba kecu a nic Laughing Laughing Laughing Laughing

otazky pro ostatni:
Mate svarecku?svarujete?mate svarecak?ne?
-tak proc svarujete!!!
A pocitac taky muze stavit jen ten kdo ma vyhlasku 50 !! Shame on You Shame on You
-nemate?tak je kua nestavte!!!!
Opravujete auto?
-nechte ho opravit odbornikum!!!

-a podobne blbe kecy Brick Wall Brick Wall Brick Wall
-to co si delas doma,nikoho nezajima,to je uz tvuj problem Shame on You Shame on You Shame on You

Kazdy at si to prebere sam....vsechno je jen o uspechu a moci
Kennedy rekl: "Odpusť nepřátelům, ale pamatuj si jejich jména..."
www.sidbin.wz.cz
Je me 23,70 ... jsem uz stary sakal...Smile

Bugi (+17)
VIP Čestný šéfík


Příspěvky: 3007
Bydliště: Holice
10 175,- VK
Zasláno: čt 1. červen 2006 20:31
Na sestavování počítačů nepotřebuješ 50-ku. Stačí Ti proškolení (49?).
"Chvalte Boha a podávejte munici!"
Kaplan Howell M. Forgy během japonského útoku na Pearl Harbor

Jak (0)
Anonymní




0,- VK

Světlo

Zasláno: ne 16. červenec 2006 00:57
Ahoj.

Kdo mi poradíte jak připojet světlo. Ze stropu mi jdou 3 dráty: hnědý, modrý a zelenožlutý. Koupil jsem lustr a v něm jsou 2 dráty: hnědý a modrý. Prodavač v obchodě mi neporadil.

Díky

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: ne 16. červenec 2006 00:59
Tak zapojíš hnědej a modrej. Zelenožlutej je ochrannej a to neni u světel nutný. Wink
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

lion (+13)
pán zvěrstev
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 1745
Bydliště: 49°5'51.1"N 16°22'38.8"E 210m
13 320,- VK
Zasláno: ne 16. červenec 2006 03:06
Daniel Landa - Dilema pyrotechnikovo

Modrej nebo červenej?
Kterej bude tak akorát?
Co když je to zrovna ten zelenej?
Do háje, kterej to je drát?

Modrej a možná, že ten druhej.
Na co který dráty jsou?
Jestli je to zelenej, tak já budu tuhej.
No, to mě asi nenajdou.

Ref: Vím, že jednou příjde chvíle,
kdy se prostě seknu.
Jenom pořád doufám, že to nebude teď.
A když se leknu, tak si řeknu,
že Pán Bůh by snad počkal na zpověď.

Kterej z těch drátů je ten pravej?
Modrej by to možná moh bejt.
Ještě malou chvíli bych rád zůstal zdravej,
jenže co když je to ten červenej šmejd.


Omlouvám se za OT, ale tak nějak mi to připomnělo tuhle písničku

DavidT (+1)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 282

10 375,- VK

Re: Světlo

Zasláno: ne 16. červenec 2006 03:33
Jak napsal:
Ahoj.

Kdo mi poradíte jak připojet světlo. Ze stropu mi jdou 3 dráty: hnědý, modrý a zelenožlutý. Koupil jsem lustr a v něm jsou 2 dráty: hnědý a modrý. Prodavač v obchodě mi neporadil.

Díky
.Zelenožlutej nezapojuj je to nulák(ochrana).Zajímavý že tam chybí normálně připoj hnědej na hnědej modrej na modrej. Wink

weitless (-3)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 594

10 075,- VK
Zasláno: ne 16. červenec 2006 09:19
U lustrů jsem teda ještě nezažil zelenožlutej drát. Vy snad někdo jo?

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: ne 16. červenec 2006 11:25
V obejváku jsme to takhle měli, ale to bylo spíš tim, že byl trojžilovej kabel.
Ale je fakt, že teď na brigádě jsme zapojovali nějaký zářivky, a tam bylo místo i na tu ochranu, ale když má on na tom světle jen hnědej a modrej, tak neni co řešit Smile
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

Bugi (+17)
VIP Čestný šéfík


Příspěvky: 3007
Bydliště: Holice
10 175,- VK
Zasláno: po 17. červenec 2006 19:27
Taky jsem nedávno zapojoval světlo a byly tam tři dráty. Naštěstí to světlo mělo tři svorky, takže jsem nemusel dlouho přemýšlet. Jedna z nich měla symbol uzemnění.
"Chvalte Boha a podávejte munici!"
Kaplan Howell M. Forgy během japonského útoku na Pearl Harbor

Sentinel (0)
Anonymní




0,- VK

Jaký průřez vodiče pro 2 domácnosti....

Zasláno: po 4. září 2006 22:44
rád bych se zeptal jakým průřezem CYKY bych měl přivést elektriku do dvou bytů...je to v domě, kde je přívod ze sloupu a já chci vyměnit přívodní kabel co je za elektroměrem do dvou krabic - do dvou bytů....nikde nemůžu najít jaký průřez se tam z praxe dává...díky Sentinel....

sidbin (+3)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 1271
Bydliště: Lipov 48°54'18.26"N,17°27'42.89"E
10 000,- VK
Zasláno: po 4. září 2006 22:52
svetla 1,5mm2
zasuvky 2,5mm2

//aha....rozdelit...uz nemim cist Mr. Green Mr. Green

10mm2
Na me se musi pomalu Mr. Green Mr. Green

Kazdy at si to prebere sam....vsechno je jen o uspechu a moci
Kennedy rekl: "Odpusť nepřátelům, ale pamatuj si jejich jména..."
www.sidbin.wz.cz
Je me 23,70 ... jsem uz stary sakal...Smile
Příspěvek upravil 1× sidbin, naposledy po 4. září 2006 23:43.

busch (+9)
hodná ovečka
VIP Řízek
Řízek


Příspěvky: 1770
Bydliště: 192.168.2.169
36 528,- VK
Zasláno: po 4. září 2006 23:11
Side bine, tos mu poradil peknou ptakovinu:-D
Nedal bych za to ruku do ohne, ale neni to CYKY 3Cx6 ?

To je pro stupen elektrizace A, tedy jistice 25A. Pro tridu B (32A) by to mel byt pruřez 10mm.
Veselé Vánoce!

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: út 5. září 2006 20:04
d'oh! chlapi, kdy jste naposledy dělali vyhlášku 50? u rodinný domů i vícebytových domů musí být ze sekunderky(pojistky) kabel buď 4x10mm2 nebo 5x6mm2 pro 400V rozvod a nebo 3x10mm2 pro 230V rozvod. od hodin pak dále min. 3x6 pro 230V nebo 5x6 pro 400V a to i jestli je z nejbližšího rozvaděče napojen ještě další(podružný).
toto všechno platí je-li hlavní jistič max B25A. jiná charakteristika se nesmí použít!
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

busch (+9)
hodná ovečka
VIP Řízek
Řízek


Příspěvky: 1770
Bydliště: 192.168.2.169
36 528,- VK
Zasláno: út 5. září 2006 20:21
Ja mam padesatku prošlou Mr. Green
Dyt sem mu to napsal spravne,ne? Wink
Vychazel sem z tehle tabulky.

Obrázek
Veselé Vánoce!

sidbin (+3)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 1271
Bydliště: Lipov 48°54'18.26"N,17°27'42.89"E
10 000,- VK
Zasláno: út 5. září 2006 20:24
Ja taky...uz mesic
No uz delam v jinem oboru Wink Rolling Eyes

....jj tabulka taky ji mam Wink

Kazdy at si to prebere sam....vsechno je jen o uspechu a moci
Kennedy rekl: "Odpusť nepřátelům, ale pamatuj si jejich jména..."
www.sidbin.wz.cz
Je me 23,70 ... jsem uz stary sakal...Smile

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: út 5. září 2006 20:42
d'oh! elektrikáře dělám už 16 let, ale o nějakém STUPNI ELEKTRIZACE nám nikdo ani jedné "padesátce" nic neříkal. prostě je to dané. takový průřez k hodinám a takový od hodin. a to úzce spolupracuji s revizními techniky a ti mají neustále nové info o normách.
pozor pánové, veliký rozdíl v připojení a zapojení rozvaděčů je a byl třeba mezi sev. a již. moravou a to z důvodu rozšíření průmyslu!!
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

sidbin (+3)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 1271
Bydliště: Lipov 48°54'18.26"N,17°27'42.89"E
10 000,- VK
Zasláno: út 5. září 2006 20:49
tak v panelaku asi nebudes potrebovat cirkulu Mr. Green ....tam staci jedna faze a aby to utahlo pracku Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Kazdy at si to prebere sam....vsechno je jen o uspechu a moci
Kennedy rekl: "Odpusť nepřátelům, ale pamatuj si jejich jména..."
www.sidbin.wz.cz
Je me 23,70 ... jsem uz stary sakal...Smile

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: út 5. září 2006 20:51
Brick Wall Brick Wall jestli chceš projít revizí bez škobrtnutí, tak tu 3Cx6
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

busch (+9)
hodná ovečka
VIP Řízek
Řízek


Příspěvky: 1770
Bydliště: 192.168.2.169
36 528,- VK
Zasláno: út 5. září 2006 21:02
Ono v praxi se nektery veci asi az tak nerozlisuji podle ceho se to urcuje,jak se tomu rika Smile jinak to sem vycetl ze skript:

citace:
6.2.1 Stupně elektrizace bytů
Stupeň A - byty, v nichž se elektřina používá k osvětlení a pro domácí elektrické spotřebiče připojované k elektrickému rozvodu pohyblivým přívodem (na zásuvky) nebo pevně připojené, přičemž příkon žádného spotřebiče nepřesahuje 3,5 kVA.
Stupeň B - byty s elektrickým vybavením jako byty stupně A, v nichž se navíc k vaření a pečení používají elektrické spotřebiče o příkonu nad 3,5 kVA.
Stupeň C - byty s elektrickým vybavením jako mají byty stupně elektrizace A nebo B, v nichž se navíc pro vytápění nebo klimatizaci užívají elektrické spotřebiče, jejichž spotřeba je měřena ujednotlivých odběratelů.
Veselé Vánoce!

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: út 5. září 2006 21:08
Pray tak tohle se severomoravské energetiky nepoužívá, nahlásíš jaký chceš hlavní jistič a pak jaký chcceš tarif. jestli s nočním proudem nebo bez.
od 1.5. novinka - u nově zřizovaných přípojek pro rodinné domy a byty
za každou ampéru hlavního jističe u hodin 1000,-kč a u třífázových rozvodů se to vynásobí - logicky - třema!!!!!!! hovada vysraná!!!!!!!
sorry
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

sidbin (+3)
Odpadlík
Odpadlík


Příspěvky: 1271
Bydliště: Lipov 48°54'18.26"N,17°27'42.89"E
10 000,- VK
Zasláno: st 6. září 2006 06:46
JJ zlaty panelak a 16A Mr. Green Mr. Green

No Ale v panelaku zase nemuzes mit hoblvacku, cirkulu a podobne...takze 25A a rodinny dum

//jj je to hnus....si postavim nejaky nizkonakladovy baracek....zacinam setrit Mr. Green Mr. Green

platit 25000...bleee uz staci ta materialu

Kazdy at si to prebere sam....vsechno je jen o uspechu a moci
Kennedy rekl: "Odpusť nepřátelům, ale pamatuj si jejich jména..."
www.sidbin.wz.cz
Je me 23,70 ... jsem uz stary sakal...Smile

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: st 6. září 2006 16:56
Mad Mad máš pravdu, je to hnus, ale SME tak raychle mění předpisy, že po novém roce to už nemusí platit Mad Mad
na rekonstrukce se to nevztahuje
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

Bugi (+17)
VIP Čestný šéfík


Příspěvky: 3007
Bydliště: Holice
10 175,- VK
Zasláno: pá 8. září 2006 19:32
Pěkný povídání, chlapci. Wink Dost mi to připomíná moje zaměstnání. Všude se jede podle stejných předpisů, ale každej si je vykládá jinak. Mr. Green
"Chvalte Boha a podávejte munici!"
Kaplan Howell M. Forgy během japonského útoku na Pearl Harbor

Anonymní (0)





0,- VK
Zasláno: pá 28. prosinec 2007 10:07
Vážený pane Kutile Time,
z profesionálního pohledu po přečtení Vašeho článku na Vás zvažuji podání trestního oznámení pro obecné ohrožení. Má úcta.

busch (+9)
hodná ovečka
VIP Řízek
Řízek


Příspěvky: 1770
Bydliště: 192.168.2.169
36 528,- VK
Zasláno: pá 28. prosinec 2007 13:38
Já bych ho rovnou zastřelil. Má úcta.
Veselé Vánoce!

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: pá 28. prosinec 2007 14:22
Já to ani nečet, páč je to moc dlouhý, ale zajímalo by mě, co tam je tak zlýho, že to všechny tak pobuřuje Mr. Green
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

romulus (+28)
Občasný energit
Šéfík


Narozen: 1974 (asi 50 let)
Příspěvky: 3776
Bydliště: Jižní Morava - jak jinak...
60 434,- VK
Zasláno: po 31. prosinec 2007 16:32
Páni elektrikáři se bojí o práci a svádí to na starost o zdraví a život prostého lidu.

Tak tedy: Páni elektrikáři, napíše nám sem některý z vás konečně, co je špatného na tom, že si někdo sám zapojí elektriku v bytě s tím, že pokud něčemu nerozumí, zeptá se odborníka, nakonec si nechá udělat revizi a teprve pak to začne používat?
Nemám problém uznat cizí názor. ...ale pravdu mám stejně já.

Jsem proti jakékoliv diskriminaci, hlavně diskriminaci slušných, poctivých a pracovitých lidí..

Anonymní (0)





0,- VK
Zasláno: út 12. únor 2008 11:56
K tomu zapojení svítidla:

Ke světlu se tahají taky 3 dráty (fáze, nulák a zemnící) z důvodu toho, že pokud je svítidlo kovové, musí být uzemněné.

BTW: žlutozelený drát není nulák, ale ochranný vodič. Nulák je pracovní vodič.

Anonymní (0)





0,- VK
Zasláno: ne 1. červen 2008 20:16
romulus napsal:
Páni elektrikáři se bojí o práci a svádí to na starost o zdraví a život prostého lidu.

Tak tedy: Páni elektrikáři, napíše nám sem některý z vás konečně, co je špatného na tom, že si někdo sám zapojí elektriku v bytě s tím, že pokud něčemu nerozumí, zeptá se odborníka, nakonec si nechá udělat revizi a teprve pak to začne používat?


Tak tak, panove se boji o praci, jak taky obecne ohrozeni, kdyz si ve smev panelaku 2+kk opravim elektriku ze? Smile)

Jinak jsem videl, jak elektrikar zapojil fazi na konstru lustru a kdybych si to nezkontroloval vadaskou tak jsem mel ranu Very Happy

A nabidka ceny asi 35000 za vymenu za medene vodice v 3+1 bytu me dostala, od nymandu co neumeli ani zpracovat nabydku Smile

Panove, pokud mate technicke nadani a talent, tak si to s klidem muzete udelat sami, co se tyce norem/barvicek, je treba nastudovat normy, take nemam rad nestandardni veci...

Pokud ale nemate (znalosti a talent), tak pravda je, ze nejhorsi je iniciativni blbec, zaplatte nekoho, kdo vam k tomu da papir. Takove ty "odborniky", co to udelaji bez dokladu a levne, radeji vynechte.

Co se tyce zapojeni koupelny, tak to je sakra draha vec, ja to udelal pri rekonstrukci vse na plastove pripojky, plastovou vanu a zasuvku nechal tana na 2 dratovem vedeni.

A kdyz spadne fen do vany tak mam hold smulu Smile S tou ochranou by to melo vyhodit jisteni.

Fakt myslite ze vas to zabije? Nevim dostkrat jsem se v mladi dotknul 220V (dnes 230V) a ziju Smile

Jinak obcas nestacim zirat, co obcas v zasuvkach a prodluzkach a ruzne, vidim za vynalezy a radeji si vse promerim multimetrem a vadaskou a ze ma byt faze vlevo v zasuvce snad vi dnes kazdy, kdo do zasuvky a rozvodu zasahuje. Na narocnejsi rekonstrukce a rozvody anebo novostavby si to necha alespon zrevidovat...

ps: Pry jeden borec chtel nulak pracovni tahat pres topeni a chtel to takhle nechat zrevidovat Smile)

LivArt (+23)
Tuňák
VIP BigBoš
BigBoš


Příspěvky: 10732

534 469,- VK
Zasláno: ne 1. červen 2008 20:32
To musel být vykastrovanej býk s tím topením... Mr. Green Doma použiju topení leda jako anténu..
Je-li život děvka, správný muž ji plácne po zadku a jde dál.

Radši se usouložit k smrti, než v domově důchodců vzpomínat na pracovní úspěchy.

mamzackovi (0)
Myš
Myš


Příspěvky: 1

10 100,- VK

jak narezani drazek

Zasláno: ne 22. únor 2009 09:37
zdravim.
clanek, který jsem tadynašel je uplně přesně ušitý na nas byt. zapojení elektriky sam delat nebudu, ale řesím jestli udelat drazky do panelu, dat rozvody pod parkety nebo lišty. nejjednoduší jsou lišty, ale mam jednu na stropě anejradeji bych ji strhl.
mužete prosím někdo popsat jak je to s tím drazkovanim? je možné poškodit nosný panel? jak je to časově naročné jak dlouho trva cca 10 metru dražek?

jak byste muj problém řešili vy??

díky moc za informace- budu opravdu moc vděčný

palucko (+21)
The Koza Boy
VIP BigBoš
BigBoš


Věk: asi 33 let
Příspěvky: 6466
Bydliště: Bratislava Slovakia
167 074,- VK
Zasláno: ne 22. únor 2009 16:09
sousedi budou rádi u tech drážek a nebude to jen 10 metrú d'oh! v celym baraku je toho hodne ,. a radšui bych se nevrtal do panelú ,.,. ja bydlim na nejvyžším patre a tady by se to s nosnosti dalo ale na prvnim patrě je asik dost velky tlak tam na ty panely ,. Rolling Eyes
Obrázek

Beat (+31)
Eiffelovka
VIP Pravá ruka
Pravá ruka


Příspěvky: 7410
Bydliště: Již Praha
36 408,- VK
Zasláno: po 23. únor 2009 09:54
Nevím nevím zda je dobré to drážkovat.,Nosný panel nepoškodíš, ale spíše bych se bál že narazíš na kovovou výstuhu. záleží jak dobře je panel udělaný. Měla by být dost hluboko, ale pamatuji jak se to vyrábělo. Šlo o kusy a splnění plánu než o kvalitu. U drážkovačky hodně záleží na kvalitě kotouče, ale lituji sousedy.
Jen žádnou paniku!!!!
Humor nesmíme ztratit ani na šibenici

Jezdím se svým Beatmobilem za: Již je ve šrotu Sad((

Wojcek (+20)
Emsí_Dabljůsí
VIP Kořeň
Kořeň


Věk: 34 let
Příspěvky: 4529
Bydliště: Kroměříž
132 412,- VK
Zasláno: st 29. červenec 2009 23:10
nechápu jak to může bejt furt nejčtenější článek Mr. Green autor: the best! Applause Mr. Green
(_)_)\\\\\\\\\\\\\\\Mr. Green

Moucha (+32)
... bzzzz!
Šéfík


Věk: 31 let
Příspěvky: 10109
Bydliště: Budějce, tam by chtěl žít každý :)
226 096,- VK
Zasláno: st 29. červenec 2009 23:13
Tak to víš, fotky Evy už bohužel na tom odkazu nejsou, takže se nezvyšuje skóre v SEO Mr. Green

Wojcek (+20)
Emsí_Dabljůsí
VIP Kořeň
Kořeň


Věk: 34 let
Příspěvky: 4529
Bydliště: Kroměříž
132 412,- VK
Zasláno: st 29. červenec 2009 23:14
Mr. Green Mr. Green Mr. Green Applause Applause tak to já napravím Very Happy
(_)_)\\\\\\\\\\\\\\\Mr. Green

Plynař (0)
Anonymní




0,- VK

To je sranda

Zasláno: čt 19. srpen 2010 08:23
Tolik p***n po kupě v jednom článku jsem opravdu dlouho nečetl. Bůh s každým, kdo se bude těmito radami řídit. Brick Wall Brick Wall Brick Wall

Tady jsme slušní, zkus Sprostomluvu nebo Skutečný boxovací pytel; jenda^^

elektroprojektant (0)
Anonymní




0,- VK

Uf!

Zasláno: čt 19. srpen 2010 14:21
Článek již za léta zřejmě vyšuměl. Ale kdyby náhodou chtěl někdo nově příchozí podle toho předělávat v bytě elektriku, tak tudy cesta nevede. Je až k nevíře, kolik lidí má nutkavé touhy hromadně radit o problematice, kterou viděl tak akorát z rychlíku. Pokud autor pilotního článku přeci jen za těch 5 let o instalacích, technologiích a především normách něco nastudoval, pak se musí dnes a denně fackovat po čuni. Ale řekl bych spíše, že zase "radí" o něčem úplně jiném, třeba jak předělat rozvod plynu... Článek je opravdu valnou částí snůškou diletantství.

rudolf (0)
Myš
Myš


Příspěvky: 1

10 145,- VK

Rozvody elektřiny v paneláku pod plovoucími podlahami?

Zasláno: út 23. srpen 2011 12:20
Dobrý den, chtěl bych se zde zeptat, zda je možné položit el. rozvody k zásuvkám pod plovoucí podlahy, pokud pod tyto podlahy použiji vhodný podklad. Děkuji

LivArt (+23)
Tuňák
VIP BigBoš
BigBoš


Příspěvky: 10732

534 469,- VK
Zasláno: st 24. srpen 2011 21:40
nvm, ale tipuju, že ne, už proto, že plovoucka je hořlavá, ne?
Je-li život děvka, správný muž ji plácne po zadku a jde dál.

Radši se usouložit k smrti, než v domově důchodců vzpomínat na pracovní úspěchy.

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: ne 4. září 2011 23:19
samozřejmě že je to možné. stačí použít v rozvaděčí proudový chránič a je to. kabel ale musí být chráněn před mechanickým požkozením, což je při přímém položení pod plovoučku nemožné d'oh!
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

koubik21 (0)
Anonymní




0,- VK

velká prosba

Zasláno: pá 3. únor 2012 08:55
Prosím všechny...chci udělat novou elektroinstalaci v bytě panelového domu. Je na toto potřeba stavební povolení? Vše bude vedeno podlahou.
Díky moc za pomoc

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: po 16. duben 2012 16:30
ne nepotřebuješ. ale připrav si pevné nervy. panelák jsem dělal jednou a už nikdy více Zvracím
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

LivArt (+23)
Tuňák
VIP BigBoš
BigBoš


Příspěvky: 10732

534 469,- VK
Zasláno: po 16. duben 2012 17:25
Kámoš natahal rozvody v paneláku pod lišty, že se na to může..... Mr. Green
Je-li život děvka, správný muž ji plácne po zadku a jde dál.

Radši se usouložit k smrti, než v domově důchodců vzpomínat na pracovní úspěchy.

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: po 16. duben 2012 17:30
já jsem to dal do okrasných podlahových lemovek, originál vymyšlených pro rozvody, ale několik centimetrů od podlahy chybí beton, takže je hodně velký problém u té podlahy něco přichytit
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

Nestačím se divit (0)
Anonymní




0,- VK

Otesánkovy návody

Zasláno: ne 24. únor 2013 01:15
Pánové....

Jakkoliv se zde někteří členové fóra vydávají za všeználky elektrikáře, mnoho napsaného jsou takové bludy!! Obzvláště na úvodní stránce ty návody Otesánka...

Když je striktně dáno, že se nesmí přeznačovat ochranný vodič, tak otesánek napíše, že to vyřešil tak, že přeznačí černý barevnou izolačkou na zelenožlutý a neporuší tím normu.... To je extrém!

Dále ty bludy o ochranné zemnící nule... Chlape! Co to povídáš? Co to povídáš o přívodech modré nuly na vstup do chrániče a výstup nuly, kterou můžeš dát jen v koupelně, ale už ne nikde v obýváku nebo do zásuvek jinde...

A toho je tisíce... Anonymové a elektrikáři mají naprostou pravdu! Nepleťte se do elektriky. Ten pojem "Vyhrazená elektrická zařízení" něco znamená!

Riskujete jak blázni. A to jištění je taky na hraně. CYKY 3Jx1,5 lze užít i pro zásuvky, ale jištění je 13A (13 Amper - A znamená Ampery, ne charakteristiku). Je vidět, že máte informace jen typu: Kamarád říkal, že 1,5ka =10A a přes to vlak nejede...

Jako majitel elektroinstalační firmy, která zaměstnává lidi, provádí instalace v panelákách, ve společných prostorách, ve firmách a výrobnách bych Vám mohl vyprávět, co jsou kutilové schopni vytvořit metodami pokus omyl a metodou Kámoš, který zná zedníka, co viděl sádrokartonáře zapojit světlo mi říkal, že to tak je dobře... Smile

Chvíli jsem to s údivem četl, včetně vašich reakcí na profíky. To, že něco projde revizí neznamená, že tam není vajgl, který nejste schopni objevit.
A to, že říkáte, že vám někdo dělal elektriku a byl to elektrikář a zfušoval to... Divíte se? Dáte Ferdovi odvedle stovku a pivo a on vám řekne že to udělá, že to už dělal.... a výsledek je jak popisujete. Nebo si zvete hodinové manžely atd. Pořádnej elektrikář s certifikacemi, pojištěním a pod by byl pro vás totiž drahej vydřiduch, který vás okradl. Ale jen pro vás, pojištění elektroinstalatérů je u pojišťoven ve zvláštní rizikové sazbě a platí se ročně za firmu kolem 15 000Kč a za živnosti kolem 5000Kč za pojistku, dále jedny kleště štípací máte kolem 1200Kč, šroubovák za 500 atd... Takže pokud profi, tak kvalitního řemeslníka, kterého holt zaplatíte, ale máte klid.

Nebo to bastlete dál sami, když to nepůjde, tak zavolejte ferdovi nebo Frantovi odvedle, nebo se zeptejte manželky, jestli některá z jejích kamarádek nemá manžela, co si o tom četl něco na internetu Very Happy

Potom si propočítejte, co vás tyhle články, výzkumy, pokusy a kupování špatnách vodičů, vypínačů, jističů... stojí a kolik jste na tom strávili času a zjistíte, že byste to měli hotové od profíka za půlku.

Ale je to bolestné zjištění, když po třech měsících nemáte pořád v bytě nebo na baráku tu elektriku hotovou, a už jste do toho vytekli X tisíc.... A ten tolik nenáviděný profík by to měl za týden hotové se vším všudy a možná i s vyštukováním, a vy byste mohli zatím být na dovče....

Elektrikářům zdar, inteligentním lidem též a bastlířům a kutilům na takto nebezpečných záležitostech přeji dlouhého života a funkčního chrániče.

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: ne 24. únor 2013 11:38
Já si ten článek asi budu muset taky přečíst, když vidím, jak to každej půlrok naštve nějakýho elektrikáře. Mr. Green
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

Beat (+31)
Eiffelovka
VIP Pravá ruka
Pravá ruka


Příspěvky: 7410
Bydliště: Již Praha
36 408,- VK
Zasláno: ne 24. únor 2013 12:31
Pro pana elektrikáře
Nutno se podívat KDY BYL ČLÁNEK NAPSÁN, ale hlavně je určen pro zdatnější kutily kteří o elektrice něco vědí. Souhlkasím že tam není vše dle norem, ale pokud se předělává starý rozvod na novější spotřebiče tak to prostě jinak nejde. je tam mnoho rad a upozornění na nebezpečí. Když jsem si opravoval zdevastovyný podnájem, tak mi to moc dalo. Chápu že jako majitel elektrofirmy jste pobouřen jednak nedokonalostí, ale hlavně tím že přicházíte o práci a peníze na chleba. Jenže mnoho z nás si vás prostě zaplatit nemůže. Když mi jeden váš takový kolega přijel zapojit JEDEN drát na noční proud do jističe a účtoval si za 15min práce 2.500Kč tak to oprvdu si nertoufám odhadovat kolik by stála celá rekonstrukce. Tak jsem si ji prostě udělal sám.Již mám potřebné vybavení a znalosti. Ale vždy vím kdy již moje dovednosti nestačí a zavolám si kamaráda co i to udělá za pivo. No a i zkušenosti s "odborníky" co si nechali draze zaplatit jen díky tomu že na to měli papír, ale v hlavě nic by bylo na román. Vše je v lidech a o lidech. A když se ztrácí řemeslniká hrdost a dovednost a převládá jen chamtivost, tak takovéhle články budou potřeba a budou nás varovat před nebezpečím.
Jo a slušností je se aspoň nějak podepsat. Být naprostým anonymem je zbabělé.
Jen žádnou paniku!!!!
Humor nesmíme ztratit ani na šibenici

Jezdím se svým Beatmobilem za: Již je ve šrotu Sad((

Chose (0)
Anonymní




0,- VK

drážky

Zasláno: pá 14. červen 2013 09:03
Ahoj nejsem elektrikář, ale stavar a článek sopravou v diskuzi se mi líbí a velice za něj děkuji, protože mi plno věci objasnil. Jednu výhradu mám. Že na tom panelové domy nejsou nejlépe vědí všichni, ale když jsem viděl jak celá technologie T08B dostala na frak provedením mám strach tu spát, proto důrazně varuji před drážkou v nosných panelech!!!! Pokud podle článku uděláte 4 cm drážkou (horizontalni) ve střední nosné stěně, tak je super, že vodice nebudou vidět a až to dodelate a bude to hezké, hned to prodejte a odstěhuje se hodně daleko na východ kde vás policie nenajde. Statika na rodíl od elektriky reaguje pomaleji, ale s větším dopadem.
» Mobilní verze Příspěvek byl poslán z mobilního VSN

Chose (0)
Anonymní




0,- VK

drážky

Zasláno: pá 14. červen 2013 09:42
Ahoj nejsem elektrikář, ale stavar a článek sopravou v diskuzi se mi líbí a velice za něj děkuji, protože mi plno věci objasnil. Jednu výhradu mám. Že na tom panelové domy nejsou nejlépe vědí všichni, ale když jsem viděl jak celá technologie T08B dostala na frak provedením mám strach tu spát, proto důrazně varuji před drážkou v nosných panelech!!!! Pokud podle článku uděláte 4 cm drážkou (horizontalni) ve střední nosné stěně, tak je super, že vodice nebudou vidět a až to dodelate a bude to hezké, hned to prodejte a odstěhuje se hodně daleko na východ kde vás policie nenajde. Statika na rodíl od elektriky reaguje pomaleji, ale s větším dopadem.
» Mobilní verze Příspěvek byl poslán z mobilního VSN

Beat (+31)
Eiffelovka
VIP Pravá ruka
Pravá ruka


Příspěvky: 7410
Bydliště: Již Praha
36 408,- VK
Zasláno: pá 14. červen 2013 10:03
No nevím, ale nosné panely snesou dost a pokud se nezničí armatura tak drážka nevadí. Dokopnce jsem měl i povolení na vytvoření dveří v nosném panelu po přestavbě bytu, takže drážka je jen drážka.
Jen žádnou paniku!!!!
Humor nesmíme ztratit ani na šibenici

Jezdím se svým Beatmobilem za: Již je ve šrotu Sad((

EINEX (+14)
Superstar z TV Nova
VIP Řízek
Řízek


Věk: 33 let
Příspěvky: 1645
Bydliště: Havířov - nejstarší město ČR
53 388,- VK
Zasláno: po 17. červen 2013 18:14
A v jaké soustavě Ti povolili dveře do nosného? A které z kolika podlaží to bylo?
Mr. GreenMr. GreenObrázek Obrázek Mr. Green

CrasherKill (0)
Anonymní




0,- VK

Krabice pod omítku

Zasláno: ne 25. srpen 2013 23:08
Zdravím vás, potřeboval bych radu. Budu dělat v jedné místnosti nové omítky, a rozhodl jsem se že zasekám zásuvky a rozvodové krabičky do zdi. Oškrabání staré omítky a zasekání kabelů a krabiček bych chtěl udělat sám, na natažení omítky si někoho pozvu. Jde mi o to zda ty krabičky pod omítku například tyto: h***/ mám zasádrovat do úrovně panelu, s tím že se kraje překryjí omítkou, takže krabička bude jakoby trochu "utopená", nebo zda ji mám nechat trošku povytaženou, tak aby se natáhla umítka kolem ní a ona byla zároveň s omítkou. Doufám že sem to napsal srozumitelně. Díky za rady

Pokud u nás chcete inzerovat, ozvěte se nám. Určitě se nějak dohodneme! Odkaz na kontakty najdete na hlavní stránce v horní nabídce.; jenda^^

Beat (+31)
Eiffelovka
VIP Pravá ruka
Pravá ruka


Příspěvky: 7410
Bydliště: Již Praha
36 408,- VK
Zasláno: st 28. srpen 2013 17:58
EINEX - Měl jsem jenom povolení. Než jsem sehnal peníze na přestavbu tak jsem se odstěhovali. Bylo to 3tí od zhora, ale ti co se po nás stěhovali to prý udělali. Navíc všachna futra zvětšovali, neb pán byl na vozíku. Výhodou bylo, že panely se vyráběli ve firmě kde jsem delší dobu pracoval, takže sehnat posudek nebyl problém. Navíc i ten panelák stavěla. Nevím zda by to nyní prošlo, ale v roce 1995 to nebyl problém.
Jen žádnou paniku!!!!
Humor nesmíme ztratit ani na šibenici

Jezdím se svým Beatmobilem za: Již je ve šrotu Sad((

Anonymní (0)





0,- VK
Zasláno: pá 22. listopad 2013 11:17
Tak hlavně byste měli vědět, že nová elektrika v panelových bytech se tahá v drážce v podlaze kabely CYKYLO a tam kde je potřeba vypínač nebo zásuvka, se z podlahy vyjede drážkou nahoru kam je potřeba. Světla ve stropě se tahají spárou v panelu popřípadě mělkou drážkou. K oslabení nosnosti panelu ze statického hlediska nedojde. Pokud si bastlíte bytovou rozvodnici sami tak u mně (revizního technika) při výchozí revizi neprojdete, jelikož nebudete mít protokol o kusové zkoušce dle ČSN EN 60439-1 a při pravidelné revizní prohlídce bych vám to napsal do závad. Takže pokud si budete tahat a zapojovat elektriku sami tak si najděte ve vašem okolí revizního technika, zaplat´te mu pár korun za konzultaci at´dodržíte správné průřezy vodičů, pospojování v koupelně a vemne si od něj kontakt na výrobce rozváděčů (popřípadě si ho najděte na internetu), který má i patřičné živnostenské oprávnění na výrobu rozvaděčů a dodá vám kompletně osazený rozvaděč včetně protokolu o kusové zkoušce rozvaděče. Už jsem byl volán k případu samodomo rozváděče kdy na cca 90 jističů byl celý 1 proudový chránič a propoje mezi poli jističů byly provedeny 2,5mm drátky. Jsem se divil, že ještě nevyhořely.

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: so 23. listopad 2013 01:01
divit se mužeš troubo, protože jestli máš na přívodu do bytové rozvodnicce jistič do 20a tak ti ty "dvaapůlky" v životě nikdy nevyhoří. jedině kdybys je málo dotáhnul pod šrouby a byl by velký přechodový odpor Very Happy Very Happy Very Happy

ps: živím se tím už přes dvacet let a i "jedenapůlku" v mědi můžeš jistit v poho b16a a nic se nestane. tože se pod omítku musí na 16a jističe dávat cu2,5mm2 není kvůli bezpečnosti, ale je to jen sprostý lobing výrobců kabelů. více než deset let se mohla cu1,5mm2 pod omítkou jistit 16a a nic se nestalo... Brick Wall Brick Wall
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

Jonnie (0)
Anonymní




0,- VK

Jak předělat elektrické rozvody podle NOREM 1

Zasláno: po 25. listopad 2013 23:52
Základní úvaha jak na to a neb za málo peněz hodně muziky.
Přesněji: za vyhozené peníze dostanete kakofonii nesourodých tonů, které nemají s muzikou nic spoečného. Viz níže.


"Poradit umím, ale není to podle normy. Ochranný vodič nezapojovat a doufat že nedojde k průrazu na kostru"
Teprve po přečtení "návodu" začínám rozumět pojmu "vyhrazené technické zařízení". Radit někomu s rekonstrukcí elektroinstalace a zároveň nechápat třídu ochrany spotřebiče ... To je naprosto neuvěřitelné diletantství, které je podepřeno neopodstatněnou sebedůvěrou.
Poradit NEUMÍTE

Doporučovat někomu, aby sháněl 20 let staré jističe IJV po bazarech a nezmínit se o adaptéru (např. KT1)...
He?

Nepřesunutí rozvodničky do bytu...
He?

všechny jističe pro jištění jednotlivých okruhů musí mít o řád nižší proud, než hlavní jistič
Opravdu o řád ? To měl být pokus o selektivitu?

určitě se vás zeptá, jestli chcete „Áčko, Béčko nebo Céčko"
Na "Áčko" se vás určitě nezeptá. Viděli jste někdy jistič s touhle charakteristikou?! PS: Pro hnidopichy: v katalozích (snad i Bonegy) se dá dohledat

Jonnie (0)
Anonymní




0,- VK

Jak předělat elektrické rozvody podle NOREM 2

Zasláno: po 25. listopad 2013 23:55
Značení vodičů v kabelu norma ostanový následovně: Ostrá fáze k vypínači = černá, spínaná fáze ke spotřebiči hnědá
Jak jste k tomu dospěli? Šedá, hnědá a černá jsou pěkné rovnocenné barvičky (i modrá může legálně "kopat")

Zásuvky, kuchyň a koupelna budeme jistit buď 10-ti nebo 16-ti ampéry Tady už záleží na proudu hlavního jističe před elektroměrem. Necháte li si od elektráren vyměnit hlavní jistič na 20-ti ampérový, může být jištění zásuvek 16-ti ampérové
Mezi tím není žádná souvislost! Jistič jistí vedení a předřazený prvek s tím de facto nesouvisí.

ochranná a pracovní nula se spojuje až u elektroměru
Nemůže být bod rozdělaní i jinde?

zapojujte ochrannou nulu bez přerušení a jen odstraňte izolaci v místě spojení spodní zásuvky
Nic proti tomu, ale jsme v 21. století. Smyčkování... ...nic? Bezšroubkové strojky... ...nic? Wago... ...nic?

Nezapomeňte alespoň na jedno pole rezervy pro další jistič, kdybyste se rozhodli byt rozdělit do ještě více okruhů
"Pole" má znamenat modul? Neni to poněkud malá rezerva?

Pokud něčemu nebudete rozumět, nebo vám chybí základy v oboru elektor, obracejte se prosím do diskuse.
V zájmu vlastní bezpečnosti se neobracejte na autory "návodu"

Jonnie (0)
Anonymní




0,- VK

Jak předělat elektrické rozvody podle NOREM 3

Zasláno: po 25. listopad 2013 23:56
Malý test na závěr:
1) Popište rozdíl mezi soustavami TN-C a TN-S.
2) Popište rozdíl mezi PEN a PE+N.
3) Jaký je rozdíl mezi chráničem a jističem.
4) K čemu slouží doplňující pospojení?

Nedokážete-li bez zaváhání a bez pomoci google.com odopovědět na otázky, pak vůbec nepřemýšlejte o bezpečné elektroinstalaci svépomocí


Chápu rekonstrukci bez projektu, chápu rekonstrukci bez vyhlášky 50/1978, ale doopravdy nechápu rekonstrukci, kdy se autor řidí heslem "Od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty. Odtud proud se přelévá do stodoly, do chléva." (což je mimochodem na stejně odborné úrovni jako zdejší návood). To není rekonstrukce, tohle je jen nebezpečné bastlení. Proč si ku..it elektroinstalaci pdobným řešením?

Autoři Otesánek a Mina názorně předvedli, že vyfukováním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne. Nezbývá než říci:
"Tudy ne, přátelé"

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: út 26. listopad 2013 01:32
1)tnc- ochraný a nulový vodič je dělen v rozvodnici, tns- tyto vodiče jsou děleny u zdroje(trafa)
2)pen- žlutozelený vodič plní jak ochrannou tak nulovou funkci, pe+n ochranná a nulová funkce jsou v samostatných vodičích
3)jistič chrání proti zkratům a přetížení, chránič se vybaví při únicích proudu mimo obvod
4)je to doplňková ochrana proti nebezpečnému dotykovému napětí na neživých částech


ještě něco jonnie? Magor Magor Magor 23 let praxe se musí někde projevit.... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: út 26. listopad 2013 09:45
To je snadné
1) TN-C jako dívka, nejdřív napětí a pak proud
2) PEN - šipka ven
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

jonnie (0)
Anonymní




0,- VK
Zasláno: čt 28. listopad 2013 19:01
drutek: Ale Ty jsi profik a víš co děláš Smile

Jenda: diky, rozesmál ji mě Smile
» Mobilní verze Příspěvek byl poslán z mobilního VSN

drutek (+16)
věčně sprostý vyděrač
VIP Kořeň
Kořeň


Narozen: 23.4.1973 (50 let)
Příspěvky: 6797
Bydliště: Český Těšín, největší město v republice
51 277,- VK
Zasláno: so 7. prosinec 2013 16:57
elektrika je krásná... není vidět a zabíjí...... Twisted Evil Magor Twisted Evil Magor Twisted Evil Magor
Matrix. Že by....?//Starosti o dům a o syna. Krásné starosti...//Kdo je zvědavý, bude brzo chytrý...//Modelky, vzpamatujte se! Štíhlé baby jsou hnusné!!!//Nepotřebuji sex. Mně jebe vláda každá den!//Když husu, tak pečenou, když holku, tak svlečenou...

Černá Ovce (0)
Anonymní




0,- VK

pozůstalost

Zasláno: ne 11. září 2016 02:51
Přátelé odborníci, obracím s na Vás s prosbou o radu.
Zdědil jsem malý domeček, kde je elektro instalace v takovém stavu, že jí chci komplet předelat.
Přízemí je historické, vrcní pokoje v podkroví jsou staré cca 15 let, takže vše v mědi.
Péelka je v rohu kuchynské linky což mi připadá víc jak nebezpečné, s ohledem na páru od vaření atd.
Veškerou elektroinstalaci bych měl rád jištěnou proudovým chráničem, kromě boileru a darlingu.
Prý mám na světla použít 1,5x3 a na zásuvky 2,5x3 stím že max je 10 zásuvek na jednu větev.
Péelku mám přesunout vodičem 4x6 stím že na hodiny to musí připojit dodavatel energie a k tomu budu potřebovat revizi, sčímž počítám.
Je ještě něco co bych měl vědět prosím?

Anonymní (0)





0,- VK
Zasláno: ne 5. únor 2017 21:57
Měl by jste vědět mnohem víc. Proto se do toho raději nepouštějte. Jde taky o život. Pozvěte si firmu.

jenda^^ (+36)
Wannabe pussy
Šéfík


Věk: 33 let
Příspěvky: 27846
Bydliště: Schlackenwerth
826 606,- VK
Zasláno: út 18. červenec 2017 22:09
Chtěl jsem napsat tenhle příspěvek:
Co je zač ta elektrika.cz? Vždycky, když mě tam dovede Google, působí to na mě jako fórum arogantních hovad, co na všechno odpovídají "když se musíš ptát, tak si radši zaplať firmu".

No, a teď vidím tady ten poslední příspěvek. Tak buď čas od času jejich lidi chodí i sem, nebo jsou elektrikáři taková hovada běžně. Think Ale to asi ne, revizáci a ostatní u nás v práci mi takovým způsobem neodpovídají.

Mimochodem, dneska jsem hledal, jak se počítá potřebný výkon radiátoru podle velikosti místnosti. Taky mě jeden odkaz zavedl na elektrika.cz a odpověď byla opět jako tady příspěvek nade mnou. A to to ani není elektrický problém. Laughing

Mimochodem, ten výpočet jsem nakonec našel cca: objem místnosti × 50 W
 
Moje nejoblíbenější téma (´・ω・`)

Odpovědět
Obsah fóra VySemNesmíte » Diskuse k článkům
Strana 1 z 10




Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127

www.elektrocigler.cz | Tisk v Brně | Barel Rock | Bejci.cz | Dětská lékárna