ÚvodČlánkyFórumMapa členůVtipyBlbinkyFAQAutořiKontaktRSS

Jak předělat elektrické rozvody v panelákovém bytě podle norem

22. srpna 2005, Otesánek
V dnešním kutilském návodu našeho čtenáře Otesánka se dozvíte mnoho z oboru elektroinstalace v panelovém domě. Zřejmě toto téma nebude pro každého, ale nikdy nemůžete vědět, kdy vám podobný návod nepřijde vhod.

Úvod

Dnes to vezmu více od podlahy, ať máte nějakou inspiraci do panelákové loby. Pokud něčemu nebudete rozumět, nebo vám chybí základy v oboru elektro, obracejte se prosím do diskuse. Určitě se najde pár nadšenců, kteří vědí a rádi poradí včetně mne. Pokud se vám bude zdát, že v textu něco podstatného chybí, nebráním se připomínkám a budu se text snažit doplnit a opravit. Dál bych se měl předem omluvit za text, který je poměrně obsáhlý a některé popisy by lépe vyřešila ilustrační fotografie. Bohužel zatím nevlastním digi fotoaparát a nemám ani mobil s tímto přístrojem.

Seznámení s původním stavem elektroinstalace

Bydlím v panelákovém bytě rok výstavby přibližně 1962–3. Ve 2+1 s kuchyní a koupelnou umístěnou mezi pokoji. Tomu všemu vévodí úzká čtyřmetrová chodba.Vypínače od lustrů v pokojích jsou ve futrech do místností. Také hlavní rozvodná krabice pro místnost je buď u paty futra dveří, nebo přímo ve futru pár centimetrů nad prahem.
Kabely v pokojích jsou položeny při zdích kolem parket. V kuchyni a koupelně jsou kabely v podlaze pod dlažbou.Celý byt je zapojen na jednu fázi a jištěn hlavním jističem 16A (Ampér). Za elektroměrem byly původně dva jističe 6A a byt byl tak rozdělen na dva okruhy.Hlavní bytový rozvaděč je na chodbě hlavního schodiště domu.Celý rozvod v bytě je proveden kabely s hliníkovými vodiči (dráty) izolace vodičů guma, pláště kabelů PVC a zapojeno podle staré normy pouze dvou drátově – fáze a nulák, ochranný vodič chybí.Další zvláštnost tohoto paneláku, co se týče elektriky, jsou okruhy pro světla, vytažené do nestandardních zásuvek. Kabel a háček k lustru se při výstavbě dodělával na zakázku.
Popis původních zásuvek v pokojích vypadá následovně: Černý sloupek o výšce cca 30cm a šířce nestandardní zásuvky. Pod krytem sloupku rozvodná svorkovnice. Zásuvka vypadá jako současné dvojité zásuvky s tím rozdílem, že ochranný kolík v otvoru pro horní zástrčku je otočen k podlaze. Horní a spodní část dvoj zásuvky je zapojena samostatně. V horní části dvoj zásuvky je zapojen již zmiňovaný světelný okruh.

Základní úvaha jak na to a neb za málo peněz hodně muziky.

Kde jsou spotřebiče s největším příkonem? Pračka, myčka, rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, kombinovaný sporák (a to by staré dráty nemusely časem vydržet). Odpověď – kuchyně a koupelna. Do kuchyně a koupelny bude třeba natáhnout nový přívod až z rozvaděče na chodbě hlavního schodiště domu a to alespoň pro zásuvkové okruhy.
Mohu v pokojích nechat původní hliníkové kabely? Nejsilnější spotřebič, který se kdy do těchto zásuvek připojí, bude vysavač. Vodiče (dráty) zásuvkových okruhů v pokojích byly původně dimenzovány na 6A. Proud přitékající do vysavače o příkonu 1200W (Watt) se rovná přibližně právě oněm 6A. Původní kabely do zásuvek je tedy možné ponechat, ale pouze pokud se ještě nerozpadají a izolace vodičů je celistvá. S ochranným vodičem nebude ve starém kabelu problém. Použiji drát ze starých zásuvek, co byl původně na světla, jen je třeba přeznačit zelenožlutou izolačkou. Pracovní nuly pak přeznačím modrou izolačkou, aby zapojení nové zásuvky odpovídalo současné normě. Ponecháním původních hliníkových kabelů se ale odsoudím k pravidelnému dotahování svorek při každém malování, tj. tak jednou za tři roky. Hliníkový drát ve svorce má tendenci se pod tlakem šroubu svorky zplošťovat. Vzniká tak nedokonalé propojení, na kterém při průchodu proudu vzniká teplo. Další nevýhodou hliníkových vodičů je, že na ně musím být při stahování izolace velmi citlivý. I lehce naříznutý vodič se snadno ulomí.
Pro zásuvky v pokojích mi bude chybět ochranný nulový vodič. Propojení mezi rozvaděčem a hlavní zásuvkovou krabicí v bytě. I sem proto budu muset natáhnout nový přívod.Co provedu se světelnými okruhy? Staré nebo nové dráty? Vnešní době je nastartován trend úsporných světelných zdrojů. Proud vodiči se tedy snižuje a pokud bude splněna podmínka celistvosti kabelů, klidně je možné pro světla ponechat původní kabely, ale opět se budou muset jednou za čas dotahovat svorky. Jenže současná norma předepisuje i k lustrům tří vodičový přívod s ochranným vodičem. Což o to. Poradit umím, ale není to podle normy. Ochranný vodič nezapojovat a doufat že nedojde k průrazu na kostru.Je také třeba vyřešit nový přívod do koupelny. Poslední platná norma pro spotřebiče připojené v koupelně pokud je jejich obal elektricky vodivý (a to včetně světel a stačí i spodek svítidla) tedy připojený k ochrannému vodiči předepisuje chránič. Chránič je zařízení zapojené do bytového rozvaděče, které odpojí celý okruh, pokud proud mezi fází a ochranným vodičem přesáhne 15 až 20 mA [mili Ampér = 0,001A]. Bez chrániče určitě neprojdu revizí předělané elektroinstalace a s chráničem bych zase nemusel vyprat, protože moje starší pračka už není tak úplně v pořádku a bude chránič zřejmě vyhazovat. Asi nezbude nic jiného, než chránič koupit (okolo1000,-Kč a výš) a po revizi ho přemostit, což se nesmí ( nedej pánbůh, aby mi revizní technik po revizi zaplomboval rozvaděč).

Musím se také rozhodnout, jestli jištění jednotlivých okruhů v bytě nepřesunu z chodby hlavního schodiště do bytu. Znamenalo by to další poměrně velkou krabici někde uvnitř bytu umístěnou na zdi a tak, aby byla vždy přístupná. Přemístění jištění jednotlivých okruhů znamená také zabývat se novým přívodem pro světelné okruhy. Umístěním jištění do bytu získám možnost osadit vnitřní okruhy novými jističi a nebudu se muset zabývat přizpůsobením starého rozvaděče, navíc přidám již zmiňovaný chránič pro koupelnu a jistič pro zásuvky v kuchyni.Jak je to s byťákem, jde o stavební úpravu nebo mi to projde bez povolení? Nezbude vám nic jiného, než se informovat. Protože podmínky pro tuto úpravu mohou být u jednotlivých subjektů správy bytových jednotek různé. Nemá tedy cenu zde uvádět informaci pro jednotlivý případ.Pokud u vás vypadají zásuvky a vypínače stejně jako u mne, doporučil bych jejich výměnu. Vypínače světel doporučuji umístit vedle futra do panelové krabičky.Ukládání kabelů, průřezy vodičů, průrazy přes panel.
Norma stanovuje pro zásuvkové okruhy průřez vodiče 2,5 mm2 . Jestliže se rozhodnete ponechat jištění jednotlivých okruhů na chodbě hlavního schodiště, budeme pro nové okruhy pokládat 3 kabely CYKY 3*2,5 (koupelna, zásuvky kuchyň, zásuvky pokoje, světla do pokojů zůstává původní kabel) s barevným označením žil černá = fáze, modrá = pracovní nula, žlutozelená = ochranná nula (ochranný vodič na kolík zásuvek). Můžete také do rozvaděče položit jeden kabel CYKY 5*2,5 a jeden kabel CYKY 3*2.5 a někde před koupelnou vysadit krabici a okruhy rozdělit. Vzhledem k průměru kabelu 5*2,5 budete mít zřejmě problém s průměrem průrazu do rozvaděče. Většina hlaviček v obyčejných vrtačkách končí na průměru dříku vrtáku 13mm a tu dvacítku „vidiák“ tam nedostanete, leda by měla zeslabený dřík.Pokud se rozhodnete jištění okruhů přemístit dovnitř bytu, doporučuji položit mezi rozvaděčem na hlavním schodišti a jištěním v bytě buď 3 kabely CYKY 3*2,5 nebo jeden kabel CYKY 5*2,5, abyste nemuseli při případné výměně hlavního stoupacího rozvodu v domě a přechodu na třífázové připojení bytu tahat nový přívod.
Po chodbě hlavního schodiště doporučuji uložit kabely do vkládací elektrikářské lišty 40*20 nebo větší, aby zbyla rezerva pro případné dotahování dalších kabelů.Elektrikářské vkládací lišty se prodávají v délkách 3m. Některé menší průřezy se prodávají v délkách 2m. Ještě vám dlužím upozornění na víčko lišty. Pro pokládání na strop je lepší zakoupit lištu, jejíž víčko je vybaveno dvojitým zámkem. Podíváte-li se na zavřenou lištu z průřezu hrana korýtka lišty, zapadá do žlábku víčka z obou stran. Lišty s dvojitým zámkem se sice hůře zavírají a otvírají, zato lépe drží zavřené naplněné kabely. Další finta pokud pokládám do lišty těžší kabely nebo svazek tenčích kabelů, přidám si pod vrut, který drží lištu ve zdi kousek tenkého vázacího drátu a vkládané kabely si přidaným drátem svážu. Lišta se pak lépe zavírá. Váha vkládaných kabelů pak nemá tendenci zavírané víčko otvírat zpět.
Lišty se do zdi přidělávají pomocí hmoždinek a vrutů. Doporučuji buď univerzální nebo natloukací hmoždinky o průměru 6mm. Pokud má hmoždinka na konci osazení, je možné lištu ke zdi přímo svrtávat vidiákem a hmoždinku pak prostrčit skrz lištu až do zdi.Pro dělení lišty doporučuji buď pilku na železo, nebo klempířské nůžky na plech. Osobně používám nůžky na plech, které umožňují lištu stříhat pod úhlem a vyplnit tak mezery při přechodu v rozích.Ještě k zavírání lišty. Víčka se dávají, tak aby svázala přechody mezi jednotlivými délkami. Na přechod mezi korýtky přijde víčko v celku.Uvnitř bytu by asi elektrikářská lišta působila nevzhledně, a proto si tedy povíme něco o drážkách (šlicech) pro kabely ve zdi. Sekat ručně šlic do panelu, a obzvláště pokud se jedná o nosný panel z kvalitního betonu, nepřeji ani nejhoršímu nepříteli. Máme několik možností jak se tohoto úkolu zhostit pohodlněji. Pomocí rozbrušovačky s nasazeným diamantovým kotoučem na kámen vyříznout do zdi dvě drážky na šířku šlice a výplň mezi nimi odsekat. Půjčit si v půjčovně nářadí přímo zařízení na šlice, které dělá rovnou dvě drážky diamantovými kotouči a je vybaveno výkonným odsáváním. Při řezání zdi diamantovým kotoučem vzniká velké množství jemného prachu. Vřele doporučuji řezat zeď ve vyklizené místnosti s utěsněnými dveřmi do bytu a otevřeným oknem. Nezapomeňte si nasadit respirátor a ochranné brýle. Pokud použijete rozbrušovačku, je dobré použít některý z profesionálních strojů, nebo si tu svojí musíte šetřit a drážku do hloubky 2 až 3 cm vyřezávat na několikrát. Já už jsem v zápalu horlivosti jednu rozbrušovačku takto spálil. Pro odsekávání mezi vyřezanými drážkami doporučuji malé bourací kladivo nebo některou z vrtaček s pneumatickým příklepem s funkcí kladiva. Další finta, kterou jsem doma použil, abych se co nejvíce vyhnul sekání, jsou průrazy panelů v koupelně a kuchyni. Jak jsem již psal, koupelna a kuchyně mého bytu sousedí s pokoji. V místě zásuvek v koupelně a kuchyni jsem provedl těsně nad soklem dlažby šikmé vrty, tak aby vyústily v pokojích pokud možno pod parketami, kde se dají protažené kabely po odstranění obvodové lišty parket pohodlně uložit. V koupelně a kuchyni jsem pak zasekával šlice jen do požadované výšky zásuvek.
Vkládání kabelu do připravených šliců v paneláku je také trochu problém. Ve zděném domě uložíte kabel do šlicu, vezmete 60-tku hřebík, zatlučete ji do spáry mezi cihly a přihnete přes vložené kabely. V paneláku budete muset do středu šlicu navrtat hmoždinku, přes kabely položit plíšek s dírkou a dotáhnout vrutem. Dál záleží na délce šlicu, jak často kabely přichycovat. Pokud se rozhodnete pro delší úseky, doporučuji ještě mezi jednotlivými uchyceními kabely přisádrovat. V žádném případě nesmí vykukovat nad omítku! Přidělali byste si mnoho starostí při zapravování šliců. Jestli se rozhodnete šetřit a zapravit šlice rovnou štukem dlužím upozornění. Štuk v silné vrstvě má tendenci praskat. Lépe je šlice zamaltovat a po té přeštukovat.

Světelné okruhy, průřezy vodičů, značení vodičů

Světelné okruhy se obvykle jistí jističem 6A. Od jističe ke spotřebiči norma stanoví průřez vodiče 1,5mm2. Od jističe až ke světlům budeme tedy pokládat kabel CYKY 3*1,5.Značení vodičů v kabelu norma stanový následovně: Ostrá fáze k vypínači = černá, spínaná fáze ke spotřebiči hnědá. Pracovní nula = modrá. Ochranná nula = zelenožlutá.
Pokud už se rozhodnete pro výměnu elektroinstalace ve vašem bytě, vřele doporučuji zvážit zapojení vypínačů v pokoji, kde spíte (Ložnice, dětský pokoj). Lustr se rozsvěcí od vchodu a lampička je obvykle až na nočním stolku. Vřele doporučuji druhý a třetí vypínač někam k postelím.Schéma zapojení světla zapínaného ze dvou míst

Schéma zapojení světla zapínaného ze dvou míst


Schéma zapojení světla zapínaného ze tří míst


Poznámka: barvy ve schématech odpovídají barvám vodičů. Nezapomeňte na přeznačení kabelu izolačkou odpovídající barvy.

Objímky v lustrech se zapojují následovně: Hnědá = fáze na spodní dotykovou plošku žárovky. Modrá = pracovní nula na závit žárovky. Zeleno žlutá = ochranná nula na kostru svítidla.Pokud máte stejně jako já vypínače světel v pokojích zabudovány do futer, dá se tato architektova pomsta vyřešit poměrně elegantně vrtáním těsně u futra ve výšce původní krabice vypínače. Až narazíte na krabici ve futru, vyměňte vidiový vrták za vrták do kovu a otvor dokončete. Vzniklým otvorem se pak protáhnou dráty až do rozvodné krabice ve futru (alespoň já sem měl mezi krabicí vypínače a rozvodnou krabicí husí krk). Do bodu, kde prochází vodiče novým otvorem ve futru, doporučuji celý svazek vodičů navléci ještě do bužírky, aby nedošlo k prodření izolace a propojení na futro. K futru přes otvor s dráty se pak namontuje jednoduchá panelová krabička a do ní se zapojí vypínač.

Co si koupit (krabice, zásuvky, vypínače) jak to umístit a zapojitVe zděném domě je standardní umístit zásuvky i vypínače do krabic ve zdi. Pro zděné domy se dá sehnat na krabice vrták, který se dá upnout do běžné vrtačky s regulací otáček. V paneláku jsem si krabice do zdi netroufl. Při výrobě průrazu z koupelny pod parkety pokoje jsem po třech centimetrech vrtu z příčkového panelu začal odvrtávat nějaký černý prach. Vypadalo to jako drcená škvára. Pokud si někdo troufne, prosím. Já měl strach, že až nadělám do panelu díry na krabice, vysype se mi celý vnitřek panelu na hlavu. Obzvlášť u hlubokých krabic je třeba zajet alespoň 6 cm do panelu. Do dnes nevím, jak bych to udělal, kdybych narazil na armovací dráty, a o narušení statiky celého panelu jsem už raději ani neuvažoval.Pro zásuvky i vypínače jsem použil panelové krabice pro montáž na panel a dráty jsem do nich přivedl spodem ze šlicu.
Krabice doporučuji nakoupit v jednom obchodě s elektroinstalačním materiálem, aby vám společně se zásuvkami a vypínači zboží stoprocentně sedlo k sobě. Baumax, Bauhaus a jiné samoobsluhy vynechejte. Dlužím také upozornění – zásuvky i vypínače se podle vámi zvoleného typu montují do různě hlubokých krabic. Obzvláště upozorňuji na oblíbenou řadu TANGO. Zde je potřeba koupit panelovou krabici přímo pro tuto řadu a samotná krabice má výšku 3 cm. Namontovaná sestava na zdi pak vypadá, jako kdyby panel dostal kopřivku a osypal se. Osobně doporučuji vypínače a zásuvky určené pro montáž do mělkých panelových krabic. Výška krabice je asi 1,5 cm. Pro zásuvky pak doporučuji hranatý standard.Pro montáž zásuvek v pokojích se použije standardní mělká dvojitá panelová krabice montovaná těsně k obvodové zakončovací liště parket (již není třeba šlic). Do spodní části dvojité krabice je možné umístit věneček (svorky pro více drátů) a přes něj víčko na jednoduchou krabici. Do horní části panelové krabice namontujeme samotnou zásuvku.Já osobně jsem si nakoupil dvojité zásuvky, abych se v bytě co nejvíce zbavil rozdvojek.
Použijete-li zapínání světel z více míst, chtějte v obchodě slangově „schodišták“. Budete si tak s prodavačem rychleji rozumět. Jak je patrné z již uvedeného schématu, nejedná se o vypínač, ale přepínač (po otevření krytu tři šroubky pro dráty). Pro vypínání ze tří míst chtějte jeden „průběžný schodišťák“ (po otevření krytu čtyři šroubky pro dráty) a dva normální.Pokud se rozhodnete přesunout jištění jednotlivých okruhů do bytu, rozvodná krabice by měla odpovídat typu nových jističů, měla by mít zelený a modrý nulový můstek (ochranná a pracovní nula se spojuje až u elektroměru). Prodávají se rozvodné krabice do zdi i na zeď. Nezapomeňte alespoň na jedno pole rezervy pro další jistič, kdybyste se rozhodli byt rozdělit do ještě více okruhů. Osobně bych ale doporučil tři pole. Jakmile se dostanu k třífázovému připojení, půjde trouba zřejmě rovnou na 380V, tak aby se mi tam ten jistič vešel.Nyní probereme jističe. Pokud necháte v pokojích staré dráty, doporučuji ponechat proud jističe pro tento okruh na 6A. Zásuvky, kuchyň a koupelna budeme jistit buď 10-ti nebo 16-ti ampéry. Tady už záleží na proudu hlavního jističe před elektroměrem.
Necháte li si od elektráren vyměnit hlavní jistič na 20-ti ampérový, může být jištění zásuvek 16-ti ampérové. Obecně platí, že všechny jističe pro jištění jednotlivých okruhů musí mít o řád nižší proud, než hlavní jistič.Opět jedno upozornění. Nevím jak jinde, ale Západočeská energetika a.s. odvozuje sazebník za elektřinu podle proudu hlavního jističe. Než se tedy rozhodnete pro výměnu hlavního jističe, prozkoumejte a dobře zvažte, je-li lépe se trochu uskromnit ve spotřebě, nebo provést výměnu.Až půjdete nakupovat jističe a budete po prodavači chtít jistič například 16A, určitě se vás zeptá, jestli chcete „Áčko, Béčko nebo Céčko“. Označení A, B, C je závislé od toho, jak rychle se jistič odpojí, pokud dojde k jeho přetížení. Pro byt doporučuji označení B. Zlatá střední cesta.Pokud už se zabývám jističi, dlužím další upozornění. Staré bakelitové jističe se už nevyrábějí a je možné je sehnat pouze po bazarech, mají také odlišné uchycení než ty nové, občas se u nich stane, že se tváří jako vypnutý o okruh zůstává zapojen. U starých jističů doporučuji a to důrazně po vypnutí důslednou kontrolu vypnutého okruhu.
Měl bych se ještě vrátit k zapojení zásuvek. Keramický vnitřek zásuvky máme namontovaný v krabičce. Sedím před otevřenou zásuvkou. Levá zdířka = černá (fáze). Pravá zdířka = modrá (pracovní nula). Kolík = zelenožlutá (ochranná nula).Pokud se rozhodnete nad dvojitou panelovou krabici přidat ještě jednu zásuvku, zapojujte ochrannou nulu bez přerušení a jen odstraňte izolaci v místě spojení spodní zásuvky, obkružte šroubek kolíku ve směru utahování a pokračujte do horní zásuvky. Tento způsob zapojení zaručí, že se závada na uzemnění spodní zásuvky nepřenese i do horní zásuvky.Než připojíte vodiče k zásuvce nebo vypínači, nezapomeňte na nich nechat délkovou rezervu alespoň 5 cm (hodí se hlavně, když se spletete, nebo když se vám vodič ulomí).
Odstranění pláště kabelu CYKY udělejte pomocí nože. V místě kde má plášť kabelu končit provedeme řez po odvodu kabelu o hloubce cca 1 mm. Jednodušeji snažte se neříznout do izolace vodičů. Druhý řez provedeme špičkou nože od naříznutého místa ve směru vodičů ke konci kabelu. Snažte se opět neříznout do izolace vodičů. Zhruba tak 1cm od konce kabelu řízneme hlouběji, aby se nám plášť kabelu pěkně rozšklebil. Do jedné ruky chytím dráty, do druhé plášť kabelu a zatáhnu rukama od sebe. Plášť kabelu pokud je dostatečně naříznutý se sloupne jako slupka z banánu až k místu obvodového řezu. Vodiče v izolaci PVC se odizolují buď speciálními kleštěmi, nebo nožem. Nůž nasadím kousíček za místo, odkud chci mít holou žílu v úlu 45 stupňů, nebo menším provedu řez proti palci tak, aby se mi ostří nože sklouzlo po žíle a nezařízlo se do ní. (jako když loupete brambory). Zbytek izolace pak sloupnu jako v místě, kde začíná být izolace celistvá, a provedu řez pod žílou od sebe.Odizolování starých hliníkových kabelů + gumy. Plášť kabelu stejně jako u kabelu CYKY. Odizolování vodičů – gumovou izolaci vodiče, popotáhněte lehce mezi prsty tak, aby na konci žíly sjela o délku, kterou chcete odizolovat. Volnou izolaci přehněte zpět proti vodiči a zatlačte. Vodič by měl izolaci propíchnout. Izolaci vodiče opět lehce stáhněte směrem ke konci pláště kabelu. Propíchnutý kousek izolace odřízněte pod vodičem.
Odizolování vodičů by mělo být v takové délce, aby vám vystačilo pod šroubkem vypínače zásuvky na vytvoření oka kolem připojovacího šroubu. Vytvořené oko by se mělo kolem šroubu otáčet ve směru jeho utahování. Toto neplatí u již zmiňované řady TANGO, kde je přímo svorka. V některých standardních vypínačích je pod připojovacím šroubem hranatá podložka. Mezi matici a podložku se také zasune rovný drát.

Pozor na přímé spojování hliníkových a měděných vodičů

Hliníkový a měděný drát nesmí nikdy přijít pod jeden šroub. Přímým spojením hliníku a mědi vzniká elektrický článek. Hliníkový vodič pak začne ubývat. Vytvoří se nedokonalý spoj, na kterém vzniká teplo.Závěrem

Všem kdo se do rekonstrukce elektrického rozvodu ve svém bytě pustí a nejsou kovaní v oboru elektro doporučuji někoho, kdo si nad nimi vezme dohled.Lze také vřele doporučit revizi elektroinstalace. Po ukončení rekonstrukce získáte a zaplatíte si tak doklad, že vámi provedené úpravy jsou v pořádku.

Autoři tohoto článku přejí všem mnoho zdaru při jejich práci.Autor: Otesánek
Technický konzultant: Mina


Autor
Otesánek
Otesánek
Vydáno 22. srpna 2005
Sekce: Hobby
Zobrazeno 152052×
Počet příspěvků v diskusi: 95 Zobrazit diskuzi
Průměrné hodnocení: hodnocenihodnocenihodnoceni 3 (hodnoceno 1×)
18.07.2017 22:09jenda^^Zobrazit Chtěl jsem napsat tenhle příspěvek: Co je zač ta elektrika.cz? Vždycky, když mě tam dovede…
05.02.2017 20:57AnonymníZobrazit Měl by jste vědět mnohem víc. Proto se do toho raději nepouštějte. Jde taky o život.…
11.09.2016 2:51Černá OvceZobrazit Přátelé odborníci, obracím s na Vás s prosbou o radu. Zdědil jsem malý domeček, kde je…
07.12.2013 15:57drutekZobrazit elektrika je krásná... není vidět a zabíjí...... :twisted: :fmrgreen: :twisted: :fmrgreen:…
28.11.2013 18:01jonnieZobrazit drutek: Ale Ty jsi profik a víš co děláš :-) Jenda: diky, rozesmál ji mě :-)
» Zobrazit fórum | Poslat příspěvek

© 2005 - 2024 VySemNesmíte.cz, Design: © 2009 jenda^^
Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou odpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek. Podrobnější podmínky.