ÚvodČlánkyFórumMapa členůVtipyBlbinkyFAQAutořiKontaktRSS

Elektrická zabezpečovací signalizace

16. srpna 2005, Otesánek
V diskusním fóru VySemNesmite – kutilství se nám snad úspěšně rozbíhá rubrika „Jak zabezpečit byt”. Elektrická zabezpečovací signalizace (dále už jen EZS) může být vhodným doplňkem k zajištění bytu.
Samotné téma EZS je dosti široké a rozhodně neuškodí vědět alespoň základy.


Třídy EZS

Podle spolehlivosti, účinnosti a zapojení se EZS dělí do čtyř tříd. Do nejnižší třídy se řadí zajištění pouze vstupů do střeženého prostoru jednoduchými magnetickými spínači na dveřích a oknech. Nejvyšší třída je pak určená například pro banky. V nejvyšší třídě se již používají zdvojená čidla se snímáním prostoru na dvou různých principech a kombinace více typů čidel v jednom střeženém prostoru. Například magnetické spínače na dveřích, duální prostorová čidla, duální čidla detekující tříštění skla a tlaková čidla v podlaze.
V podstatě to samé platí i pro vyhodnocovací zabezpečovací ústředny. V nejnižší třídě jsou ústředny sledující pouze obvod smyčky bez měření jejího odporu. Ve středních třídách již ústředna měří vyvážení smyčky (pozn. redakce: ústředna odhalí zkratování či přerušení smyčky narušitelem). V nejvyšší třídě se pak používá kombinace několika metod.

Ochrana prostoru proti požáru

Pokud se již rozhodnu investovat do EZS je dobré vědět, že do systému je možné zakoupit i čidla detekující teplo a kouř. Systém se tak sice trochu prodraží, ale stále to vyjde levněji než samostatná elektrická požární signalizace (dále jen EPS).
Pokud uvažujete o zajištění EZS ve svojí firmě doporučuji konzultaci s místním sborem požární ochrany. Někdy tato instituce vyžaduje oddělené systémy EPS a EZS.

EZS versus pojišťovny a pojištění bytu

Máte–li nebo se chystáte uzavřít pojištění bytu proti krádeži, může vám instalace EZS pomoci pojistit se na vyšší částku nebo alespoň snížit výši pojistné splátky, pokud jste již pojištěni.
Po instalaci EZS po vás bude pojišťovna zřejmě vyžadovat: Potvrzení, že systém instalovala proškolená firma a počáteční revizi zařízení.
Než tedy začnete s výběrem EZS doporučuji informovat se u vaší pojišťovny na podmínky a po té hledat kompromis mezi cenou systému, požadavky pojišťovny a spolehlivostí EZS.

Porovnání drátové a bezdrátové systémy EZS

Rozdíl v ceně mezi oběma systémy (alespoň u systémů které jsem měl možnost porovnat) je v řádu tisíců. Spíše než cenu, bych sledoval spolehlivost a přednosti jednotlivých systémů.
Pokud si svoje hnízdečko teprve stavíte a nebo budete stavět, pak bych za sebe doporučil drátový systém. Vidím v něm pro novostavbu následující výhody: Kabely pro EZS uložím před omítáním (žádné lišty a další parády). Jeden napájecí a záložní zdroj, tudíž vyšší spolehlivost. Žádné vyměňování baterek nebo nabíjení akumulátorů. Nevýhodou drátového systému EZS je, že by jste měli alespoň přibližně znát rozmístění nábytku v nové stavbě. Aby se vám nestalo, že někam do rohu navrhnete čidlo a nakonec před něj přijde skříň. Takové prostorové čidlo pak už „nevidí“ a je vám k ničemu.
Do zaběhnutého bydlení bych za sebe doporučil bezdrátový systém. Je pravda, že jednou za čas budu muset ve všech čidlech vyměnit baterky nebo dobít akumulátory jenže. Při instalaci si nemusím rozkopat byt. Když se rozhodnu k přestavbě nábytku, je možné čidlo bez problémů přemístit, pokud mu nové rozestavění nábytku vadí. Zajistit si i garáž na zahrádce 20m od domu je s tímhle systémem hračka.
K tomuto tématu snad ještě poznámku - na trhu je možné dostat systémy využívající kombinaci drátových a bezdrátových systémů.

Domácí mazlíčci versus EZS

Máte doma pejska, kočičku nebo jiného mazlíčka volně se pohybujícího po bytě? Necháváte ho doma samotného v době kdy by vaše nová EZS měla být zapnutá? Pokud jsou obě odpovědi na otázky „ANO”, systém se vám dost prodraží všechna prostorová čidla musí být imunní vůči pohybu objektů do určité velikosti. Nebude li tomu tak můžete svoji novou EZS vzít a hodit ze skály, neboť váš mazlíček bude v zapnutém stavu EZS vyvolávat poplachy.Jak se dozvím o (poplachu) narušení objektu? Každá vyhodnocovací ústředna má poplachový výstup, ke kterému se dají připojit alespoň některé z níže jmenovaných poplachových hlásičů:
1. Venkovní siréna na plášti objektu
2. GSM brána posílající SMS na vybraná čísla mobilů
3. Telefonní hlásič – opakovaně vytáčí a přehrává záznam na vybraná telefonní čísla
4. Připojení na pult centralizované ochrany policie nebo některé z hlídacích služeb

Závěrem

Samozřejmě o EZS bych mohl popsat ještě mnoho listů papíru. Všechny systémy EZS jsou vlastně stavebnice přizpůsobující se požadavkům střežených prostor a požadavkům zadavatele. Myslím si ale, že těchhle pár řádek pro základní informaci postačí. Ostatně nebráním se reakcím a dotazům či případnému doplnění textu.

Autor
Otesánek
Otesánek
Vydáno 16. srpna 2005
Sekce: Hobby
Zobrazeno 7996×
Počet příspěvků v diskusi: 8 Zobrazit diskuzi
Průměrné hodnocení: hodnoceni 5 (hodnoceno 2×)
04.03.2008 21:16buschZobrazit http://www.marigold.cz/item/sofistikovane-ospamovan ? :)
04.03.2008 11:38_adamZobrazit ahoj, kamerový záznam ve firmě jsem vyřešil jednoduše za pouhé 2.000 Kč, bezdrátovou…
30.08.2005 14:48Robert RorýsZobrazit Nekdo v diskuzi vyse pise ze bezdratova cidla maji vyhodu zvirecich cocek. Ale ty je mozne volit i…
21.08.2005 21:45sapZobrazit Pro me dobry, vzdyt to je pro kutily :!: :D Vic odborne uz bych to nepochopil a navic bych si asi…
21.08.2005 10:38otesánekZobrazit Z článku ... všechna prostorová čidla musí být imunní vůči pohybu objektu do určité…
» Zobrazit fórum | Poslat příspěvek

© 2005 - 2024 VySemNesmíte.cz, Design: © 2009 jenda^^
Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou odpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek. Podrobnější podmínky.