ÚvodČlánkyFórumMapa členůVtipyBlbinkyFAQAutořiKontaktRSS

Roman Šebrle a dopingová aféra

14. srpna 2005, Mark Pawl
Naše současná největší hvězda v atletice desetibojař Roman Šebrle byl očištěn z nařčení, že použil doping, aby dosáhl lepšího výsledku na mistrovský světa v Helsinkách.

V sobotu to v Helsinkách oznámila mezinárodní federace IAAF. Celá kauza, kterou rozpoutal finský deník Helsingin Sanomat, tak definitivně skončila bez jakékoliv újmy pro české atlety. Vzorky byly negativní na všechny zakázané látky a metody," píše se v prohlášení. "Helsinská laboratoř ujistila IAAF, že není žádný důkaz, že by bylo se vzorky jakkoli manipulováno," napsala IAAF. Úplný výsledek Šebrleho krevního testu ještě není znám, avšak parametry již prý byly shledány v normě.Vše započalo tím, že si Roman Šebrle a Tomáš Dvořák nechali aplikovat lékařem glukózu, což vedlo k různým spekulacím.

Jak celou situaci Šebrle prožíval, vypráví v rozhovoru pro deník Právo.

HELSINKY - Jaká je vaše reakce na celou kauzu?
V žádném případě jsme neužili žádný dopink. Navíc si myslím, že jsme ani neporušili pravidla, protože jsme si glukózu nechtěli podat, abychom si zvedli výkon, vždyť to jsme neměli zapotřebí. Já potřeboval na stříbro běžet 4:50, tak pomalu jsem v životě neběžel. Ale celé ty dva dny byly tak vyčerpávající, že jsme se cítili velmi špatně a chtěli jsme aspoň doběhnout patnáctistovku. Přijde mi to směšné. I když k smíchu to moc není...

Můžete popsat ten váš stav před patnáctistovkou?
Klasická hypoglykemie, dělaly se mi mžitky před očima a bylo mi špatně.

Je mezi desetibojaři běžné přijímat takto glukózu?
Viděl jsem už mnohokrát na jiných šampionátech, jak si infuze nebo injekce atleti dávali. My jsme se s tím ani neskrývali, protože nás nenapadlo, že by někdo za tím mohl něco hledat.

Potřeboval jste už někdy během závodu glukózu?
Co je to během závodu? Vždyť já v novinách kolikrát vidím, že fotbalisté jdou po zápase na kapačku a taky jim šampionát pokračuje. My máme desetiboj dva dny. A já si letos už taky zažil své zdravotní problémy, nechtěl jsem mít znova krev ve stolici...

A vy sám už jste někdy předtím glukózu užil?
Samozřejmě.

Věděli jste, co říkají o nitrožilní aplikaci pravidla?
Samozřejmě jsem se ptal doktorů, jestli je to povolené. Kdyby nebylo, tak bychom si pochopitelně nic nedávali. Měl jsem hlad a nemohl nic sníst. Injekci jsme dostali v oficiální odpočinkové místnosti, kdybychom si chtěli vzít něco zakázaného, tak bychom to asi dělali jinde. Já v tom nevidím vůbec žádný problém, protože to nemá nic společného s dopinkem, je to jen cukr.

Kolik jste toho během závodu snědl?
Čtyři tatranky za dva dny... Člověk je nervózní, moc se toho sníst nedá.

Jak jste se o celé kauze dozvěděli?
Z internetu.

Jste nervózní, jak váš případ dopadne?
Spíš jsem rozčarovaný, protože je to absurdita. Já nevěřím, že si ti Finové glukózu taky nedali. Ztrácím iluze, celý život se snažím bojovat čestně a teď tohle.

Vidíte za tím akci finského týmu?
To je jasné, tonoucí se stébla chytá. Taky jsem viděl, jak při disku jeden soupeř hází bez čísla, rozhodčí mu před třetím pokusem říkal, ať si ho vezme, a nenapadlo mě jít za vrchním rozhodčím a žádat ho, aby mu první dva pokusy anulovali.

Kdo to byl?
To je jedno. Moc soupeřů jsem tady neměl...

Více na: Dopingový test potvrdil, že jsou desetibojaři čistí | Šebrle: Neměl jsem zapotřebí si uměle zvedat výkon

Autor
Mark Pawl
Mark Pawl
Vydáno 14. srpna 2005
Sekce: Sport
Zobrazeno 8523×
Počet příspěvků v diskusi: 4 Zobrazit diskuzi
Průměrné hodnocení: hodnocenihodnocenihodnoceni 4 (hodnoceno 4×)
15.08.2005 21:42PetroubekZobrazit Jo taky jsem to slyšel, ale nevím, jestli si to novináři jen nevymysleli. Každopádně…
15.08.2005 21:39PetroubekZobrazit Tak s tím bych nesouhlasil [-X . Myslím, že většině atletů jde o sport (alespoň ze…
15.08.2005 10:34minaZobrazit Stejně už tam nikomu nejde o sport ale o prachy... dyť je to jasný :D
14.08.2005 22:26ConPowerZobrazit Já jsem slyšel, že to nabonzoval devátý z desetiboje, Fin Jaako Ojaniemi, který by se po…
» Zobrazit fórum | Poslat příspěvek

© 2005 - 2023 VySemNesmíte.cz, Design: © 2009 jenda^^
Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou odpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek. Podrobnější podmínky.