ÚvodČlánkyFórumMapa členůVtipyBlbinkyFAQAutořiKontaktRSS

DVB-T: jak být digitální?

7. listopadu 2008, jenda^^
DVB-T je zkratka pro Digital Video Broadcasting – Terrestrial (česky „pozemní vysílání digitálního videa“) a slouží k přenosu nejen signálu televizí, ale i rádií a různých dalších doplňujících služeb (jako například programový průvodce – EPG). Tento článek se vám pokusí pomoci, pokud chcete nebo musíte „digitalizovat“.



Na rozdíl od analogové televize je u tohoto způsobu vysílání signál šířen jako komprimovaný digitální datový tok. Tím je docíleno daleko lepšího využití frekvenčního spektra. Programy jsou vysílány v tzv. multiplexech (zkráceně MUX), které si zjednodušeně můžeme představit jako balík, ve kterém můžeme najít několik televizních stanic, rozhlas atd. Tento balík si na svém přístroji naladíte stejně jako na „staré“ analogové televizi a on si ho už sám rozbalí a vybere si z něj to, co umí zpracovat.

Jak to mám přijímat?
Dá se říct, že budeme potřebovat prostě jen anténu a televizi, jak jsme zvyklí. Má to ovšem nějaké háčky.
Anténu ve většině případů nebude nutno měnit. Stačí nám normální televizní (důležité je, aby pracovala v pásmu UHF).
Jestliže máte anténní rozvod staršího data (tím je myšleno třeba hliníkové vedení), doporučuje se ho předělat na měď, která má lepší vlastnosti.
Ale teď to hlavní – přijímač.

Set-top-box
Když svou starou analogovou televizi máte rád nebo se vám prostě jen nechce tolik utrácet, můžete si pořídit tzv. set-top-box. O něm už z často vysílaných televizních spotů nejspíš každý tuší, že je to krabička, která se připojí jedním kabelem na anténu a druhým do televize (a třetím do zásuvky). Na stole vám pak přibude další ovladač, kterým budete přepínat programy.Potřebujete ale vědět, čím ho k televizi připojíte.
Na starý televizích, bývá jenom zdířka pro anténu. Je třeba pořídit set-top-box s modulátorem, který má dvě anténní zdířky - maminku a tatínka, jak vtipně poznamenává ve spotu pan Hrubeš. (Jedna zdířka vypadá jako ta na anténu na televizi a druhá jako konektor na kabelu, který do televize připojujete.) Anténu pak připojíte do set-top-boxu a ten pak připojíte k televizi pomocí účastnické šňůry. Pak obojí zapnete a televizi naladíte na kanál, který by měl být uvedený v návodu k set-top-boxu. Pak už uvidíte jeho obraz a můžete si na něm naladit své televizní stanice taktéž podle návodu.


SCART


Na novějších televizích je konektor SCART – ten má lepší kvalitu obrazu. Stačí si tedy sehnat set-top-box s tímto konektorem (ty bývají levnější než s modulátorem) a propojit s televizí. Na ní si pak zvolíte AV a pokračujete podle návodu set-top-boxu.
Existuje i pár dalších druhů připojení. Když je prodavači v elektru popíšete, jistě Vám bude schopen poradit. Výše uvedené jsou nejrozšířenější.


Set-Top-Box: TechniSat DigiPal 2


Ceny set-top-boxů bez modulátoru začínají kolem 1000 Kč, s modulátorem o několik stokorun výše.

Televize s DVB-T tunerem
Toto řešení má výhodu, že nemáte navíc žádnou krabičku ani žádný ovladač. Prostě jen koupíte takovou televizi a připojíte do ní anténu jako do staré a naladíte. Ceny takových televizí se pohybují v podobných relacích jako dříve stály analogové. Nejlevnější „přenosné“ se dají sehnat kolem 2000,-, malé „nepřenosné“ kolem 4000,-.


Přenosná DVB-T televize


Chtěl bych si své oblíbené pořady nahrávat
Budete-li chtít nahrávat s obyčejným set-top-boxem, tak nahrajete jenom to, na co zrovna koukáte.
Řešení tohoto problému jsou podobné jako u televize.
První je set-top-box se dvěma tunery. Ten má SCART konektory 2 (pozor, není to poznávací znamení tohoto typu) – jeden se připojí k TV a druhý do vašeho rekordéru. Ve chvíli kdy chcete něco nahrávat, zvolíte na set-top-boxu program k nahrávání a zapnete třeba své video. U časovaného nahrávání je to podobné, jen je třeba nastavit čas nahrávání jak na videu, tak na set-top-boxu.
Druhé řešení problému je rekordér s digitálním tunerem, do kterého zapojíte přímo anténu.
Cena set-top-boxů s dvěma tunery začíná asi na 1600,-, ceny rekordérů kolem 5000,-.

V čem je digitál lepší a v čem horší?
Lepší je hlavně v kvalitě příjmu. I s relativně slabým signálem máte pořád stejně dobrý obraz tam, kde by analogová TV šuměla.
Toto ale může být zároveň nevýhodou. Když je signál příliš slabý, nemusíte vidět obraz žádný, případně rozsypaný na kostičky a zvuk trhaný. U analogové TV jen šum navíc.
Pokud máte ale silný signál i na analog, dá se říct, že je oproti digitálu lepší právě analog. Jeho obraz má více detailů, kdežto digitální je oproti tomu takový „rozmazaný“ vinou filtrování a komprese.

Existuje jiná možnost?
Jsou i další způsoby příjmu digitální televize.
Konkrétně jde o satelitní příjem (DVB-S) nebo IPTV (funguje na podobném principu jako internetové připojení ADSL). Tyto řešení mají vyšší pořizovací náklady (a případně i další poplatky), ale získáte více programů.

Přechodu na digitál se časem stejně nevyhnete. V roce 2012 by podle plánu ČT měla být celá ČR digitální.

Autor
jenda^^
jenda^^
Vydáno 7. listopadu 2008
Sekce: Elektro
Zobrazeno 4668×
Počet příspěvků v diskusi: 51 Zobrazit diskuzi
Průměrné hodnocení: hodnoceni 5 (hodnoceno 1×)
02.10.2010 16:17jenda^^Zobrazit No jo, tak stojí asi 2 litry, ale zas u ní máš programy, který třeba ani na dvb-t nejdou.…
02.10.2010 16:04p!p@Zobrazit 1) no, ale ta karta není zadarmo... 2) u nás do včerejška pořádně nešel ani mux1... :roll:
02.10.2010 15:48jenda^^Zobrazit 1) Pokud nemáš nějakej balíček jako Multi (HBO, discovery...), tak se u skylinku neplatí 2)…
01.10.2010 22:39drutekZobrazit i kdyby se vysílal analag a digitál na stejném kanále z jednoho vysílače, tak se tušit…
01.10.2010 21:52p!p@Zobrazit ale to je váš boj, že žijete v králíkárnách, kde je deset lidí na metr čtverečnej …
» Zobrazit fórum | Poslat příspěvek

© 2005 - 2024 VySemNesmíte.cz, Design: © 2009 jenda^^
Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou odpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek. Podrobnější podmínky.