Jak se ověřuje „pravdivá“ informace?
Jeden pěkný příklad za všechny. Kamarádi si píšou přes ICQ. Jeden druhému napíše, že v jejich obci o dvou tisících obyvatelích, má v oprýskané sokolovně prý vystoupit známý písničkář, se svým ještě známějším bratrem. O písničkáře kamarádům nešlo, šlo jim o obec a stařičkou sokolovnu, které se má dostat takové cti.

Uběhlo pár dní a kamarádi se sešli u piva, na svůj dřívější rozhovor oba zapoměli a ten jeden, o kterém jsem už psal, řekl tomu druhému, co ho už známe také, že slyšel, že mají přijet zahrát známí písničkáři. Druhý zalovil v paměti a zprávu potvrdil, že ji už někde taky slyšel, jen už si nevzpomíná kde. A ověřená informace je hned na světě. A jestli to nepřestali každému na potkání povídat, možná se to v té malé obci povídá dodnes. A pohádky je konec milé děti.
Jak vytvořit svou vlastní ověřenou „pravdivou“ informaci?
Tento zdánlivě náročný úkol, je vlastně velice jednoduchý. Svou informaci si dobře promyslete, připravte a pošlete do světa nejméně dvěma různými směry a způsoby. A samozřejmě, zkuste to anonymně. Co kdyby po informaci někdo zpětně pátral. Štoura jeden. :-)

Informační služba může pracovat proti Vám, ale i pro Vás ;-)
Je pro Vás návod z prvního odstavce moc náročný? Však určitě najdete ve svém okolí někoho, kdo informaci více směry a způsoby rozšíří za Vás. A je-li to madam pokročilejšího věku, zabývající se šířením pravdivých informací profesionálně, dodá Vaší informaci na důveryhodnosti a navíc je pravděpodobné, že si nebude pamatovat, že ji má od Vás. Jednoduché že?
Jak ověřenou informaci skutečně ověřit, případně ji vyvrátit?
Tak. A teď mi došel autorský dech a nevím, co bych napsal moudrého. Tímto zvu čtenáře do diskuse. Setkali jste se s podobnou, ověřenou informací? Týkala se Vás? Jak jste si s ní poradili?