ÚvodČlánkyFórumMapa členůVtipyBlbinkyFAQAutořiKontaktRSS

Historie piva

3. října 2005, Vratislav Macek
Zajímáte se o pivo a chcete vědět jak se tento tekutý chléb vyvíjel po staletí v českých zemích? Chcete-li se dozvědět další zajímavé informace, tak čtěte.


Staří Češi již v dobách dávno minulých dali pivu název, který přetrvává dodnes a to „Tekutý chléb“. Již tehdy rozpoznali to, že má pivo mnoho hojivých účinků. V nynější době drží češi prvenství v pití piva.

Na našem území začali s výrobou piva již staří Keltové. Ti ale tehdy k jeho výrobě nepoužívali plodinu, která je pro pivo charakteristická, a to je chmel. Tato surovina se začala používat o mnoho století později.

Středověk


Pivo se ve středověku nevařilo pouze v klášterech, ale rozšířilo se i mezi běžné měšťany, kteří ale museli mít v královských městech povolení od samotného krále a v poddaných městech ho dostávali od vrchnosti která v onom městě byla. Již tehdy bylo velmi dobře postaráno o to, aby se v daném městě požívalo jen pivo z toho města nebo okolí, které nebylo vzdáleno více jak 10 kilometrů. Později ovšem přišli na to, že se jim nevyplatí to, aby si mohl skoro každý vyrábět pivo doma sám a tak začali vznikat první městské pivovary. Poté však šlechta přišla na ekonomické výhody při výrobě piva a tak začínaly vznikat spory.


Suroviny ve středověku

Pivo dříve nepředstavovalo nápoj, ale byla to spíše řídká kaše. Tak asi vznikl i název tekutý chléb. V té době bylo nejlevnější pivo bílé, které nebylo vyráběno ze sladu ječmene, ale z pšenice. V 2. polovině 16. století bylo pivo připravováno z 55% z pšenice, zato již v začátcích 17. století bylo z více jak 90% z ječmene.




Od středověku po dnešek

V 17. století se pivo začalo podobat dnešnímu. Stále v něm bylo málo chmelu (ale aspoň nějaký) a začali se postupně odstraňovat kvasnice. Historický vývoj českého pivovarství, kvalita českých surovin, pracovitost a odbornost českých sládků, možná i nedostupnost investic na modernizace pivovarů v posledním období, měly za následek, že chuť českého piva je dnes poněkud odlišná než v zahraničí. Naše pivo je mnohem voňavější a pitelnější než zahraniční piva. Již na první pohled i laik pozná, že české pivo má trochu tmavší barvu. Odlišnost od ostatních piv na světě je v tom, že je zde přítomen tzv. neprokvašený extrakt, sacharidické složky, které dodávají pivu plnost.


Historická varna



Novodobá varna

Z toho vyplývá, že Češi jsou ve světě ve výrobě piva raritou. Doufejme, že to tak zůstane i nadále. Není snad žádný Čech, který by nikdy neochutnal pivo. A jestli někdo takový je, tak ani netuší o co přichází.

Podiskutovat o tom, jaké pivo je nejlepší, můžete například tady.
Autor
Vratislav Macek
Vratislav Macek
Vydáno 3. října 2005
Sekce: Jídlo / pití
Zobrazeno 5993×
Počet příspěvků v diskusi: 16 Zobrazit diskuzi
Průměrné hodnocení: hodnocenihodnocenihodnoceni 4 (hodnoceno 1×)
Poslední příspěvky v diskusi k článku:
24.11.2005 15:28pecanzZobrazit Však přidat článek může každý... tak když jsi takový chytrý tak přidej alespoň se…
24.11.2005 15:09MácaZobrazit co se ti tam nezdá? :evil:
24.11.2005 12:48LopataXZobrazit Teda úrověň místních článků odpovídá opravdu hranici 15 let. Kdyby jste to po sobě…
07.10.2005 7:52MácaZobrazit nebo oboje dohromady :mrgreen:
07.10.2005 7:38romulusZobrazit Nebo Ti, co už nemůžou. :mrgreen:
» Zobrazit fórum | Poslat příspěvek
« Následující článek: Nové hračky pro muže II
Předchozí článek: Čínské restaurace vám "Bóbika" neupečou »

Další články na VySemNesmíte.cz

Představení, které se nepovede (EN)
Cardiacs - Tarred And Feathered
Mluvící klavír
Psí kouzelník
Museum Of Simulation Technology


© 2005 - 2024 VySemNesmíte.cz, Design: © 2009 jenda^^
Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou odpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek. Podrobnější podmínky.